Бошњак: Процес остваривања права националних мањина неодвојив део реформе јавне управе и европских интеграција

Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе др Иван Бошњак обратио се на Заједничком консултативном одбору Комитета региона Европска унија-Република Србија, подвукавши да је процес остваривања права националних мањина у Републици Србији неодвојив део свакодневног рада у области реформе јавне управе и процеса европских интеграција.

 

„Свесни смо да приступање Републике Србије Европској унији и чланство у њој свакако имају значајан утицај и на покрајинске и локалне власти, посебно имајући у виду да се претежан део ЕУ прописа и стандарда из различитих области примењује на субнационалном нивоу“, рекао је он и додао да су припремљени текстови измена и допуна Закона о заштити права и слобода националних мањина, Закона о службеној употреби језика и писма и Закона о националним саветима националних мањина. Сви поменути закони иду у циљу даљег унапређења припадника националних мањина, казао је Бошњак.

Такође, по његовим речима кроз текст преднацрта Закона о изменама и допунама Закона о матичним књигама, уредиће се начин уписа података о националној припадности у матичну књигу рођених, те бити омогућено да податак о националној припадности, на лични захтев, буде унет у матичне евиденције што ће унапредити и даље креирање јавних политика.

Истовремено, у Нацрту закона о локалној самоуправи предвиђена је обавеза јединице локалне самоуправе на чијем подручју је у службеној употреби језик националне мањине, да у поступку промене назива улица, тргова, градских четврти, заселака и других делова насељених места прибави и мишљење савета за међунационалне односе, што је новина у Закону и што, у овом поступку, представља услов за одлучивање.

Бошњак је информисао и да је у складу са Уредбом о Буџетском фонду за националне мањине у финалној фази и спровођење конкурса за доделу средстава за програме и пројекте који се односе на информисање на језицима националних мањина.

Наводећи да не постоје релевантни подаци о заступљености националних мањина у јавном сектору и јавним предузећима, државни секретар је истакао да је неопходно успоставити систем прикупљања података о нивоу заступљености националних мањина, поштујући принцип добровољности и прописа о заштити података о личности. За то, како каже, створени су услови усвајањем Закона о регистру запослених, изабраних, именованих, постављених и ангажованих лица код корисника јавних средстава, што ће допринети преузимању афирмативних мера за остваривање одговарајуће заступљености националних мањина.



Skip to content