Државни секретар посетио Бујановац и Нови Пазар

Државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе мр Иван Бошњак учествовао је на четвртом и петом округлом столу у Бујановцу и Новом Пазару под називом „У сусрет изборима за националне савете националних мањина“  у организацији Центра за истраживање миграција из Београда, уз подршку ОЕБС.

 

Округлом столу у Бујановцу су присутвовали Националног савета албанске и ромске националне мањине, представници Координационог тела за југ Србије, локалне самоуправе као и представници политичких партија које заступају интересе албанске мањине.

У свом уводном излагању, државни секретар Бошњак истакао је посвећеност Владе Републике Србије унапређењу свеукупне мањинске политике у земљи и посебно истакао значај предстојећих избора за националне савете националних мањина.

Државни секретар је објаснио да већ дуго постоји свест да делимичан одзив Албанаца на попису из 2011. године за последицу има стање које  отежава нормално функционисање државног система и албанске мањине на територији две општине, уз тешку економску ситуацију и да је једини прави пут за превазилажење дијалог са репрезентативним представницима албанске мањине који ће бити изабрани на предстојећим изборима.

На крају скупа, државни секретар се захвалио учесницима на великом интересовању и отвореном разговору и изразивши наду да неће доћи до даље политизације изборног процеса, пружио је подршку свим припадницима албанске мањине да узму што веће учешће у процесу уписа у посебан бирачки списак, у процесу кандидовања и у процесу избора за чланове националног савета албанске националне мањине.

 

Округли сто у Новом Пазару је одржан уз присуство посланика у републичком парламенту из редова бошњачке националне мањине, представника заинтересованих НВО, ОЕБС-а и Канцеларије за људска и мањинска права.

Државни секретар је након уводних речи са великим интересовањем учествовао у дискусији.  Нагласио је да по први пут  Републичка изборна комисија, која има пуни кредибилитет и легитимитет, као и велико професионално искуство, спроводи изборе за националне савете и да би то требало да буде гаранција да ће избори бити у потпуности демократски, фер и поштени.

„Желео бих да подвучем да је Уредбом Владе у потпуности реализовано финансирање Националног савета бошњачке националне мањине која више година има технички мандат у износу од 20 милиона динара. Поред тога, подсећам да су измене и допуне Закона о националним саветима националних мањина донете у мају месецу и да је то била прва одлука новог сазива Народне скупштине како би се поштовали законски рокови и како ни једној националној мањини не би било угрожено право на национални савет,“ изјавио је Бошњак, објашњавајући да су кратак временски рок и специфичне околности у којима Влада делује условиле одређен начин реализације процеса избора.

Бошњак је додао да алтернатива у овом тренутку не постоји већ се наставак дијалога очекује након избора, када ће свака национална мањина путем активности националног савета моћи позитивно и легитимно да утиче на даље измене закона у складу са уставом Републике Србије и следеће изборе који би свакако требало да буду бољи од претходних.

Национални савети који након избора буду конституисани предвиђа се да буду професионални и деполитизовани – казао је Бошњак истакавши да је важно испитати и на који начин ће те институције трошити буџетом предвиђена средства. Он је истакао да будући национални савети треба да раде “на интеграцијама своје националне мањине у савремено српско друштво, али исто тако и читавог нашег друштва у европске интеграционе процесе“.



Skip to content