РУЖИЋ: ЈЕДНАК КВАЛИТЕТ ОБУКА ЗА СВЕ СЛУЖБЕНИКЕ

Новим концептом стручног усавршавања желели смо да омогућимо једнак приступ свих запослених истом квалитету обука, а на крају и уједначено поступање управе према грађанима, изјавио је данас министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић.

Он је на конференцији о изазовима модерног приступа образовању и учењу одраслих која је одржана на Националној академији за јавну управу, рекао да  је за квалитетне обуке потребно имати и добар систем акредитације реализатора, којим се, како је додао, сви поносе.

„Свакако да бисмо одржали квалитет новоуспостављеног система стручног усавршавања, кључан је развој тренерских кадрова, као и тржишта реализатора обука. То тржиште мора да обједини специфична знања и вештине како из јавне управе, тако и из приватног и невладиног сектора“, додао је он.

Навео је да је потребно и даље стимулисати колеге из управе, али и експерте из привреде, високог школства, невладиних организација да својим искуством пруже иновативне погледе на одређене теме и да помогну у унапређењу методе спровођења обука.

Министар Ружић је честитао предавачима који су остварили изузетне резултате, као и осталима „који са нестрпљењем чекају да пренесу знања у толиком броју“ и пожелео им срећу у даљем раду.

Он је захвалио Савету Европе и Делегацији Европске уније на разумевању потреба, тежњи и подршци која је била преко потребна.

„Кроз пројекат Управљање људским ресурсима на локалу – фаза 2 – заједно радимо на унапређењу система стручног усавршавања у Србији и приближавању Србије вредностима и стандардима Европске уније и Савета Европе у погледу функционисања јавне управе“, додао је министар.

Акредитовани предавачи НАЈУ ће, током наредне две године, одржати бројне обуке за запослене у локалним самоуправама, у циљу унапређења њихових компетенција и вештина, као део активности заједничког Програма Европске уније и Савета Европе „Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи – фаза 2“. Овај програм, вредан 4 милиона евра, финансирају Европска унија а спроводи Савет Европе у сарадњи са Министарством за државну управу и локалну самоуправу (МДЛС) и Сталном конференцијом градова и општина (СКГО).

Како је рекао министар Ружић, инвестирањем у запослене, адекватним едукацијама доприноси се остварењу циља који  је реформом јавне управе и постављен.

„Том реформом тежимо да управу трансформишемо у ефикасан, модеран и професионалан сервис окренут свим грађанима“, оценио је Ружић.

В.д. директора НАЈУ Дражен Маравић  истакао је да се на конкурс за акредитацију предавача НАЈУ пријавио велики број професионалаца заинтересованих да раде на усавршавању запослених у јавној управи, који ће у наредном периоду бити укључени у програме стручног усавршавања јавних службеника у општинама и градовима.

Шеф Мисије Савета Европе у Београду Тобиас Фласенкемпер истакао је да су Европска унија и Савет Европе врло интензивно укључени у процес модернизације службеничког система у Србији већ неколико година. Он је подсетио да је Србија 2007.године потписала Европску повељу о локалној самоуправи која гарантује стандарде за заштиту права локалних самоуправа и тражи од држава да поштују 12 принципа добре управе.

Заменица амбасадора ЕУ у Србији Матеја Норчић Штамцар рекла је да је Европска унија у потпуности посвећена пружању подршке Србији у реформи јавне управе која је, уз владавину права и економски просперитет, један од три стуба ЕУ. Зато је ЕУ, само у ову област, до сада уложила 70 милиона евра и наставиће да пружа финансијску и стручну подршку.

У оквиру програма „Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи – фаза 2“ биће обезбеђена финансијска подршка за 50 различитих програма обуке службеника у локалним самоуправама. Професионализација државне службе је континуиран процес у свим земљама. Компетентан и професионалан јавни службеник, доступан грађанима, мора нам свима бити заједничи циљ“, рекла је Матеја Новчић Штамцар.

 

 

 



Skip to content