Споменик Рокију у општини која повезује Балкан и Западну Европу

Министарство државне управе и локалне самоуправе наставља промоцију јединица локалне самоуправе широм Србије кроз пројекат „Српска слагалица“ (Serbian Puzzle), у ком градови и општине имају прилику да се представе на недељном нивоу кроз неколико различитих тема (историја, култура, инвестиције, гастрономија…).

Ове седмице у „Српској слагалици“ биће представљена Општина Житиште, која повезују Балкан са Средњом, Северном и Западном Европом и мада још увек мала и не много развијена, има огроман потенцијал и мотивисано и едуковано становништво спремно за напредак. Индустријска зона је основа за фокусиран развој сектора малих и средњих предузећа, а општина може да се похвали и великим бројем добро уређених и опремљених складишних капацитета, док улагања у термалне минералне изворе, чији потенцијали , на жалост, нису искоришчени, свакако могу бити исплатива.

 

Мештани Житишта са поносом говоре о свом суграђанину сликару и књижевнику Љубомиру (Љубиши) Kокотовићу, који је живео и стварао у Белгији, Енглеској, Француској, Холандији и Италији. Имао је више од 80 самосталних и колективних изложби у земљи и иностранству, излагао са великим именима као што су Ренато Гутузо, Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Хуан Миро и Марк Шагал, а британска критика уврстила га је међу четири најзапаженија цртача новијег времена. Добитник је шест интернационалних награда у Италији, Немачкој, Сан Франциску, Великој Британији и признања у Сеулу.

Житиште је познато и по Манифестацији „Чикен фест“, која се традиционално одржава сваког јула. Тада на мегдан излазе најбиљи кувари пилећег паприкаша, екперти за кајгану од 1.000 јаја, спортисти на бројне терене и сви којима је стало да се промовише културно-уметничко стваралаштво из Србије и земаља региона. До сада је „Чикен фест“ привукао више од 300.000 посетилаца, а током прве године одржавања манифестације откривена је и статуа посвећена филмском боксеру Рокију Балбои. Тада је мало ко могао и да замисли да ће управо она постати заштитни знак општине.

Богата ловишта на обалама Бегејског канала и Старог Бегеја изнедрила су бројна ловачка друштва која туристима и својим члановима не ретко приреде праве деликатесе. Међу њима је и срнећи гулаш на ловачки начин, који се може наћи и на вашој тршези, јер рецепт можете прочитати на сајту www.serbianpuzzle.rs.



Skip to content