Одржан округли сто ради указивања на значај међусобне координације учесника у процесу уписа у матичну књигу рођених у случајевима рођења детета чија мајка нема лична документа

У четвртак, 13. октобра 2022. године у Новом Саду одржан је округли сто са циљем указивања на значај међусобне сарадње свих учесника у процесу пријаве рођења детета чија мајка нема лична документа. Скупу је присуствовало преко 60 учесника са територије АП Војводина – матичара/заменика матичара, полицијских службеника, службеника центара за социјални рад и  службеника служби бесплатне правне помоћи.

Учесници округлог стола упознати су са значајем примене Инструкције за поступање у случајевима рођења детета чији родитељи немају лична документа ради омогућавања уписа у матичну књигу рођених, као и обавезом међусобне сарадње и координације у спровођењу ове процедуре.

Присутнима су се испред Министарства државне управе и локалне самоуправе обратиле Марина Дражић, помоћник министра Сектора за регистре и локалну самоуправу и Биљана Петковић, Драгана Вујков Радуловић испред Заштитника грађана, Јелена Милоњић из Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице – Представништво у Србији, као и представници других ресора у чијем су делокругу питања од значаја за решавање тзв. „правне невидљивости“, и то из Министарства унутрашњих послова, Министарства за бригу о породици и демографију и Министарства правде. Такође, на округлом столу је учествовала и представница Канцеларије за инклузију Рома на подручју АП Војводина.

Инструкција је заснована на принципу најбољег интереса детета, хитности и међусобне сарадње свих учесника, који уз законом прописану процедуру, обезбеђују да дете чија мајка нема лична документа оствари право на упис у матичну књигу рођених. На овај начин обезбеђује се, не само да новорођено дете буде уписано у матичну књигу рођених, већ и да се мајци детета омогући да отклони своју правну невидљивост.

Ово је једна од активности која се спроводи у оквиру реализације трећег по реду Споразума о разумевању закљученог у фебруару 2022. године, између Министарства државне управе и локалне самоуправе, Заштитника грађана и Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице – Представништво у Србији.

Активности Министарства државне управе и локалне самоуправе, које су спроведене у претходном периоду у сарадњи са Заштитником грађана и Високим комесаријатом Уједињених нација за избеглице – Представништво у Србији, омогућиле су да се овакви случајеви сада појављују као изузетак.



Skip to content