Закон о инспекцијском надзору значајно је побољшао рад инспектора и пословно окружење, закључак је округлог стола о узроцима законитог и незаконитог пословања који је организовала Америчка агенција за међународну сарадњу (УСАИД) у оквиру Пројекта за боље услове пословања.
Државни секретар Зоран Касаловић је овом приликом рекао да је овим законом начињен велики помак и након две године примене Закона имамо резултате који говоре у прилог чињеници да су основе овог система добро постављене, у корист државе, привредника и грађана.
Касаловић је рекао да циљ инспекцијских контрола није више искључиво кажњавање прекршиоца закона, већ им је закон дао нову превентивну и саветодавну улогу и омогућио заједничке и координисане надзоре.
„Ова нова улога подразумева сталан дијалог са привредом и већ смо отпочели са редовним саветодавним активностима између инспекција и привреде. Разматра се увођење, одосно специјализација стручњака који би поступали у својству саветника за привреду у односу на примедбе на инспекцијски надзор. Следећи велики корак ове реформе који очекујемо до краја 2018. године је Е-испектор – јединствене платформе за рад и извештавање свих 40 инспекција“, рекао је Касаловић.
Државни секретар је нагласио да ће инспекцијским службама бити обезбеђена и континуирана и институционализована обука у оквиру Национална академија за јавну управу о којој се управо расправља у Скупштини Србије.
Касаловић је изразио уверење да ће овако организован систем инспекцијских служби, нова, саветодавна улога која им је дата Законом утицати и на промену односа и става привреде и грађана према инспекцијама. „Циљ свега што радимо у области инспекцијских служби није да се људи инспекција плаше и из страха греше, већ да схвате и разумеју да инспектори обезбеђују да закони важе за све једнако, да сви имају исту обавезу да плаћају порезе, али и да свака контрола има везе са безбедношћу производа који се пласирају на тржиште или услуга које се пружају грађанима, дакле и са конкурентношћу привреде и фер пословним окружењем“ рекао је државни секретар.
Истраживање које је спровео УСАИД показје да је другачији рад инспекцијских служби утицао да се повећа законитост пословања, а 1000 анкетираних привредника исказало је да је знатно задовољније радом инспекција него 2013. године.