„Део наших активности којима желимо да уведемо ред и једнобразност у поступању локалних администрација како бисмо смањили бирократију и ефикасно одговорили на захтеве странака у протеклом периоду био је и попис поступака које јединице локалних самоуправа спроводе на захтев грађана и привреде и утврдили да их има укупно 188“, рекао је државни секретар Зоран Касаловић на „Регулаторна реформа – стандардизација поступања градова и општина у Србији“.
Он је навео да је циљ био да се стандардизују и уједначе поступања локалних самоуправа, да се унапреди примена прописа, да се уштеди време и смање трошкови за грађане и привреду…
Паралелно са процесом стандардизовања поступања у Србији отпочела је и примена новог Закона о општем управном поступку, навео је Касаловић и подвукао да је важна новина коју је тај закон уредио обавеза размене података из јавних евиденција по службеној дужности.
„Грађане и привреднике смо поставили у центар и није више њихова обавеза да шетају од шалтера до шалтера и прикупљају документа и податке које управа већ поседује“, навео је он.
Овај посао додатно је олакшао информациони систем е-ЗУП који је Влада Србије успоставила у јуну ове године, рекао је Касаловић и додао да је тај систем начин за још бржу размену података између органа, електронским путем.
„Тренутно се на овом систему налазе подаци из матичних књига, о пребивалишту, држављанству, као и подаци Националне службе за запошљавање, Пореске управе, Централног регистра обавезног социјалног осигурања и Фонда за пензијско инвалидско осигурање“, навео је он.
Како је додао, у плану је укључивање центара за социјални рад у најкраћем року, као и образовних институција свих нивоа образовања (основног, средњег, високог).
До сада је за трајни приступ овој бази података захтеве поднело 55 општина и градова, а бази је приступило њих седам, рекао је Касаловић и похвалио локалне самоуправе које су међу првима приступиле – Лозница и Врњачка бања.
Генерални секретар Сталне конференције градова и општина Ðорђе Станичић је рекао да је циљ да примена административних поступака буде потпуно уједначена свуда у Србији.
Он је додао да се од 188 поступака велика већина односи на привреду и привреднике.
Конференција „Регулаторна реформа – стандардизација поступања градова и општина у Србији“ организована је у оквиру програма „Подршка локалним самоуправама у Србији на путу ка ЕУ – Друга фаза“, који финансира Влада Шведске.
Конференцију је организовала Стална конференција градова и општина у сарадњи са Министарством државне управе и локалне самоуправе.