У Београду је данас потписан Споразум о спровођењу пројекта „Подршка реформи јавне управе у Републици Србији“ између Министарства државне управе и локалне самоуправе и Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ) у вредности од 1,5 милона евра
Министарка Ана Брнабић је рекла да се ускоро креће у реализацију два пројекта. Први је едукација државних службеника, а други, имплементација софтвера који повезује шест највећих институција у Србији.
„Пројекат је вредан 1,5 милиона евра, а омогућиће пуну имплементацију Закона о општем поступку. Улазимо у два велика пројекта, један је едукација државних службеника, а други, повезивање софтвера са најбитнијим државним институцијама које имају 80 одсто базе података грађана, како би, када људи дођу на шалтер, могли једним кликом добити потпуну услугу коју су тражили“, рекла је Брнабић.
Министарка је позвала све оне који раде у државној управи на шалтерима, и на локалу и на републичком нивоу, да имплементирају закон, и да знају, како је нагласила, да је њихова обавеза да сва дакумента која држава има код себе сами набављају те да не враћају грађање са шалтера.
„Битно је да ми будемо сервис грађана, а не да грађани буду наш сервис“, напоменула је она.
Амбасадор Немачке у Србији, Аксел Дитман рекао је да Немачка од 2000. године учествује у реформама у Србији са подршком од око 1,6 милијарди евра, а износ који је предвиђен овим споразумом од 1,5 милиона евра биће повећан у наредном периоду.
Директор Немачке организације за међународну сарадњу, Герхард Зипел, рекао је да је важно да људи у Србији знају која су њихова права, те да ће фаза имплементације пројекта, који траје од 2016. године а предвиђен је да буде завршен у мају наредне, ипак бити продужен.
Циљ пројекта који спроводи Министарство и ГИЗ је да се побољшају услови за поштовање правила ефикасности државне управе кроз три области: хармонизација прописа са Законом о општем управном поступку и изградњи капацитета јавних службеника, подршка развоја радних алата за управљање учинком и подршка подизања капацитета државних институција у креирању политика укључујући родну равноправност.