Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић је учествовала у панел дискусији на тему „ЕУ интеграције и развој Србије – убрзање интеграционог процеса као најважније развојно питање Србије“. Панел дискусију је у Берлину организовала амбасада Републике Србије у Немачкој у сарадњи са удружењем „Форум Србија Немачка“, поводом обележавања Дана државности Републике Србије.
Говорници на панел дискусији су били и председник Привредне коморе Србије, Марко Чадеж, опуномоћеник за Југоисточну Европу, Турску и државе ЕФТА у немачком Министарству иностраних послова, др Кристијан Хелбах, професорка на Универзитету у Перуђи, др Милица Увалић, шеф бироа Фондације за науку и политику (SWP) у Бриселу, др Душан Рељић и извршни директор компаније BASF за Југоисточну Европу, др Томас Нарбесхубер. Дискусију је модерирала Соња Лихт из Београдског фонда за политичку изузетност. Скуп су кратким обраћањима отворили Њ.Е. амбасадор, др Душан Црногорчевић и председник Управног одбора удружења „Форум Србија Немачка“ , Бојан Предојевић.
Током панел дискусије министарка Брнабић је истакла да се Србија налази на ЕУ путу, а да труд уложен у отварање сваког новог поглавља јасно показује да за Владу Србије чланство у ЕУ представља стратешки приоритет. Назначила је да Србија очекује да у наредним месецима буду отворена три наредна преговарачка поглавља, нагласивши да је за Србију процес преговора о чланству и пут ка ЕУ, важнији од саме дестинације и самог приступања Унији.
„ЕУ не посматрамо као ћуп са новцем, делимо европске вредности и настојимо на променимо Србију у друштвеној, политичкој и економској сфери како би се наша земља уклопила и успешно постала део ЕУ“, рекла је министарка Брнабић. Министарка је указала да постоје три стуба на којима се заснива процес преговора Србије за чланство у ЕУ – економске реформе, владавина права и реформа јавне администрације, нагласивши да је реформа јавне управе последња придодата темама које чине основу процеса евроинтеграција. Такође, министарка Брнабић је нагласила да Влада Србије настоји да демистификује користи које би земља имала чланством у ЕУ, објашњавајући јавности да самим приступањем неће бити решени сви постојећи проблеми, већ да ће напредак уследити само уколико будемо успели да сами изнедримо промене у друштву, јачајући економију и продуктивност.
У својству председнице министарског ИТ савета Владе Србије, министарка Брнабић се посебно осврнула на убрзани развој IT сектора у земљи. „У претходном периоду имала сам прилику да се често сусрећем са представицима компанија из сектора информационих технологија, директорима start-up-ова и тада сам упознала неку другу Србију, пуну знања и ентузијазма. Кључ је у нама, неопходно је искористити потенцијал и стваралачку енергију тих младих људи, што може бити добра допуна, или чак и замена за велике иностране инвестиције“, назначила је министарка Брнабић.