Учешћем у наградној игри „Узми рачун и победи“ грађани се боре и за град или општину у којима живе

Заједно са наградном игром „Узми рачун и победи“ стартовало је и такмичење општина и градова у броју прикупљених фискалних рачуна и слипова. Учешћем у наградној игри грађани се не боре само за себе и потенцијалне вредне награде – већ и за град у којем живе, док сваки издати рачун или слип представља допринос изградњи бољег и одговорнијег друштва.

У овом тренутку редослед 12 најбољих локалних самоуправа је Бела Паланка, Димитровград, Бела Црква, Пландиште, Голубац, Сечањ, Прокупље, Младеновац, Босилеград, Раковица, Савски Венац и Тител. Уколико би се такмичење завршило у овом тренутку, ових 12 најактивнијих локалних заједница добиле би wi-fi зоне са бесплатним интернетом за своје грађане. Такмичење које је почело пре 14 дана траје до краја марта, што је довољно времена да се грађани изборе да баш њихова општина или град добију бесплатан интернет и тако заједно у својој средини обезбеде боље услове за живот. Ово такмичење је пример како се кроз повећање свести грађана да узимају фискални рачун приликом куповине робе и услуга доприноси успостављању  финансијске дисциплине и да у борби против  сиве економије важну улогу има сваки појединац, а не само државне институције.

Како би свака општина или град имали подједнаку шансу да учествују у такмичењу и освоје награду, посматра се број прикупљених фискалних рачуна и слипова у односу на број становника и просечнa зарадa на територији локалне самоуправе. На овај начин формирају се коефицијенти, који се потом рангирају, а коришћењем тог метода елиминишу се разлике у величини и куповној моћи међу општинама и градовима.

Наградна игра „Узми рачун и победи“ је само једна од 68 мера у оквиру Године борбе против сиве економије, едукативне кампање коју је покренула Влада Србије у сарадњи са НАЛЕД-ом и друштвено одговорним компанијама окупљеним у  Савезу за фер конкуренцију са циљем подизања свести грађана и привреде о значају сузбијања сиве економије и њиховог активног укључивања у стварање бољег друштва. Борба против нелегалне трговине и непријављеног рада тиче се сваког грађанина Србије, јер сваки динар утајеног пореза значи мања улагања у образовање, здравство, инфраструктуру, јавне услуге и све оно што чини једну земљу добрим местом за живот. Управо окосницу ове кампање, која ће трајати током 2017. и 2018. године, чине наградна игра са фискалним рачунима и слиповима и такмичење општина и градова.



Skip to content