Уређење система плата на јединственим принципима –
Данас је одржан први округли сто у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о систему плата у јавном сектору на коме је присуствовао велики број представника државних органа, синдиката и шире јавности.
Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Дражен Маравић нагласио је да је циљ доношења закона да запослени за исту врсту посла, без обзира у ком делу јавног сектора раде, добију исту плату. „Важно је да омогућимо праведан, транспарентан и управљив систем, како бисмо јасно знали зашто неко добија одређену плату на одређеном радном месту“, рекао је он.
Презентацију о Нацрту закона одржала је помоћница министарке Ивана Савићевић, која је навела смањење неуједначности постојећег система, постизање правичности и уважавање резултата рада као важне мотиве за израду овог закона. „Поред овога, овим Нацртом добићемо већу управљивост трошковима буџета, успоставићемо организације рада и боље ћемо управљати људским ресурсима у складу са услугама које јавни сектор пружа“, казала је она.
„Сада су плате уређене различитим прописима, преко 20 закона, подзаконских аката, имамо 900 коефицијената и 12 основица за одређивање плата“, рекла је она, наводећи да је сада предвиђено да плате буду у распону од 1 према 7,5, као и да ће се радна места разврстати, на основу методологије, у 60 платних разреда. „Висина коефицијената у платним разредима биће уређена актом Владе, на јединствен начин за цео јавни сектор у року од шест месеци од ступања на снагу овог закона“, подвукла је помоћница министарке.
Фокус касније дискусије био је на предвиђеним изузецима у Нацрту. Савићевићева је рекла да упркос, мишљењу Министарства да систем плата у Војсци мора да се боље уреди, систем плата је реформисан на заокружен начин у склопу реформе Војске у претходном периоду. Када је реч о јавним предузећима, пошло се од става да плате овде треба уредити тако да омогућимо успешно корпоративно управљање и тржишно пословање. Представници Министарства су нагласили да је формирана Радна група представника министарства државне управе и локалне самоуправе, привреде и финансија како би се пронашло решење за ово питање. „Свакако ово питање неће остати нерешено“, рекао је Маравић и додао да је сврха јавне расправе управо да се чују мишљења што већег броја људи.
Учесници на округлом столу су тражили објашњење о изузећу функционера, на шта су писци закона нагласили да се на посебном закону о функционерима увелико ради, имајући у виду да је потребно свеобухватно уређење, у ком контексту ће бити уређена и вредност њиховог рада.