Министар државне управе и локалне самоуправе др Александар Мартиновић присуствовао је данас свечаном потписивању споразума о сарадњи са 11 јединица локалне самоуправе, у склопу активности „Унапређење квалитета и ефикасности у пружању услуга на локалном нивоу“, коју Стална конференција градова и општина (СКГО) спроводи у оквиру пројекта немачко-српске развојне сарадње „Подршка реформи јавне управе у Републици Србији у процесу приступања Европској унији“, уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ).
Мартиновић је нагласио да је готово све што се ради у оквиру реформе јавне управе, нарочито у области поједностављења компликованих поступака и процедура, професионалног усавршавања службеника, дигитализације и увођења иновативних алата, усмерено ка остваривању јединственог циља, а то је да грађани буду задовољни услугама јавне управе.
„Једноставне, брзе и квалитетне услуге које органи директно пружају својим корисницима одраз су свих наших „унутрашњих реформских процеса и напора“. Оне су „огледало“ успешности и мерило ефективности и квалитета администрације“, поручио је министар.
Он је присутне подсетио да је МДУЛС пре четири године, желећи да што пре модернизује рад локалне самоуправе, започело са пружањем подршке успостављању јединствених управних места, као једног места где грађани брзо и лако могу да заврше све послове које имају са управом, без шетања од једног шалтера до другог.
„Укупно 257 милиона динара буџетских средстава је до сада уложено у успостављање 42 јединствена управна места у Србији. У периоду од септембра 2019. до марта 2022. године отворена су јединствена управна места у 25 јединица локалне самоуправе, док се до краја ове године очекује отварање 17 нових“, истакао је Мартиновић и додао да је у Предлогу буџета Министарства за 2023. годину издвојено 88 милиона динара за реализацију овог пројекта у наредном периоду.
Он је позвао јединице локалне самоуправе да конкуришу за финансијска средства у моменту када Министарство буде објавило јавни позив, јер ће кроз овај пројекат истински допринети побољшању услова живота у својим срединама и креирању услуга које у потпуности одговарају потребама грађана и привреде, што је, са њиховог аспекта, најважнија област реформе јавне управе.
На догађају су се обратили и Карстен Мајер Вифхаузен, стални заменик амбасадорке Савезне Републике Немачке у Републици Србији и Никола Тарбук, генерални секретар СКГО.
Споразум, којим је обезбеђена подршка за формирање јединствених управних места кроз повезивање поступака, потписали су представници градова Крагујевац, Лесковац, Пожаревац, Ужице и општина Бачки Петровац, Бечеј, Врбас, Лајковац, Медвеђа, Пландиште и Рача.