Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић састала се данас са Представником Високог комесара Уједињених нација за избеглице (УНХЦР) у Србији Суфијаном Ађалијем са којим је у отвореном разговору сумирала досадашње резултате рада на сузбијању правне невидљивости посебно осетљивих категорија становништва и борби против апатридије, али и договорила нове видове сарадње који би подразумевали проширивање области заједничког деловања, пре свега у домену стручног усавршавања.
На састанку је најављена могућност наставка сарадње након завршетка међународне кампање „Ја припадам“ коју УНХЦР спроводи на глобалном нивоу, а у коју је укључена и Република Србија.
Саговорници су заједнички констатовали да су у последњих 12 година, колико траје заједничко ангажовање МДУЛС-а и УНХЦР-а у области спречавања правне невидљивости и повећања приступа посебно осетљивих категорија становништва личним документима, остварени изванредни резултати који се огледају у томе да тренутно у Србији постоје само ретки случајеви да неко није уписан у матичну књигу рођених.
Министарка Жарић Ковачевић истакла је значај и допринос других институција које су биле укључене у овај процес, а г. Ађали је похвалио целокупно ангажовање Републике Србије наглашавајући да наша земља служи као добар пример праксе читавом региону.
Додатно, представници МДУЛС-а су информисали Представника УНХЦР-а Ађалија да је Mинистарство у оквиру пројекта „Локална самоуправа за 21. век“ започело истраживање о мерењу задовољству грађана квалитетом пружених услуга у јединицама локалне самоуправе, те да ће ово истраживање обухватити и остваривање права на упис у матичну књигу рођених лица која су у ризику од апатридије.
Подсетимо, према проценама из 2011. године у ризику од апатридије било је око 30.000 људи, а данас се случајеви да неко није уписан у књигу рођених појављују као изузетак.
Први заједнички Споразум о разумевању између МДУЛС-а и УНХЦР-а потписан је 2012. године, а наставак сарадње уследио је 2019. године, док се Србија након Трећег споразума из фебруара 2022. године прикључила глобалној иницијативи „Ја припадам” (#IBelong), коју УНХЦР спроводи на међународном нивоу са циљем да се до новембра 2024. године у читавом свету искорени апатридија.
Фото галерија – извор МДУЛС