Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић састала се данас у седишту Пчињског управног округа у Граду Врању са Ненадом Митровићем, в.д. директора Службе Координационог тела за југ Србије, др Слободаном Миленковићем, градоначелником Врања и председницима и представницима општина са окружног подручја, међу којима су били Арбер Пајазити, председник општине Бујановац, Хидејете Хисени, начелник ОУ Прешево, Александра Поповић, председник општине Сурдулица, Наташа Манасијевић, председник општине Трговиште, Горан Младеновић, председник општине Владичин Хан, Владимир Захаријев, председник општине Босилеград. Састанку су присуствовали и Милан Илић, заменик градоначелника Врања, и Драган Сентић, председник градске општине Врањска бања, као и државни секретар у МДУЛС Ђорђе Дабић.
На састанку је разматрано стање на подручју управног округа, али и мере за побољшање статуса и даљег развоја локалних заједница. Министарка је објаснила да је састанак у Пчињском управном округу само један у низу које тренутно спроводи, те да ће обићи све управне округе у Србији, како је и најавила у јуну на састанку са начелницима УО. Објаснила је да кампања обиласка управних округа коју Министарство спроводи подразумева изградњу добрих односа и приближавање потребама локалних самоуправа, те да за то не постоји бољи начин од рада на терену.
Додала је да је у Пчињском округу Министарство подржало отварање јединствених управних места у три ЈЛС: Врању, Сурдулици и Босилеграду, те да је еПарламент уведен у Скупштине општина Прешево, Бујановац и Босилеград, а да је, између осталог, прошле године уложено 12 милиона динара у инвестиционо одржавање спортске балон хале у Сурдулици. Министарка је подсетила и да је у погледу принципа добре управе, Врање пре две године добило Годишњу награду за најбољу локалну самоуправу у области „одговорности и владавине права“, док је Босилеград понео исту ову титулу за прошлу годину.
У Пчињском управном округу Министарство тренутно спроводи два пројекта. У Трговишту се реализује пројекат вредан 20 милиона динара који подразумева реконструкцију јавног осветљења и замене постојећих светиљки са лед светиљкима најновије генерације, а у Босилеграду се спроводи прва фаза пројекта чији је циљ уређење централног дела ове општине.
Tamara Mladenovic foto