У Нишу је данас потписан Меморандум о разумевању о имплементацији “Пројекта о изградњи и модернизацији аеродрома Константин Велики” између Владе Републике Србије и кинеске Шандонг Хај Спид Групе. Меморандум је у име Владе Србије потписао ресорни министар Горан Весић, а потписивању су присуствовали министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић, амбасадор НР Кине Ли Минг, граноначелник Ниша Драгослав Павловић и в.д. директора “Аеродроми Србија” д.о.о Ниш, Михајло Здравковић.
Овом приликом министарка Жарић Ковачевић је нагласила да је отворено ново поглавље у развоју, даљој модернизацији и изградњи аеродрома „Константин Велики“ у Нишу.
„Чином потписивања овог важног Меморандума, Влада Републике Србије и кинески партнери, интензивирају и настављају дугогодишњу успешну сарадњу у области развоја домаћег ваздушног саобраћаја, конкретно у домену изградње и модернизације аеродрома у Нишу, као новог симбола Ниша и овог дела Србије. Меморандум није значајан само за нишки аеродром, већ овај Споразум има далекосежне позитивне утицаје на развој целе територије локалне самоуправе, Града Ниша, читавог Нишавског управног округа, али читаве Србије”, истакла је Жарић Ковачевић и закључила да су путеви и саобраћајнице кичма развоја и напретка.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић поручио је да ће за око месец дана бити потписан и комерцијални уговор о изградњи и модернизацији нишког аеродрома чија ће вредност бити већа од 140 милиона евра и подсетио да је држава до сада у аеродром у Нишу уложила 30 милиона евра.
„Улазимо у другу фазу развоја и изградње аеродрома „Константин Велики“. Следе нам преговори о комерцијалном уговору и потписивање уговора и тада ћемо знати тачно колика је његова вредност“, изјавио је Весић.
Градоначелник Ниша оценио је да је пројекат један је од најважнијих и највећих државних пројеката и да доприноси да Ниш буде привлачан, пословни и туристички град, те да има све повољнији и пожељнији амбијент за живот, уживање и инвестирање.
Друга фаза развоја нишког аеродрома подразумева санацију полетно-слетне стазе, изградњу рулне стазе, проширење платформе која је веза између зграде терминала и платформе за пакрирање авиона, рушење старе зграде терминала и изградњу нове и изградњу новог торња.