УСКЛАЂИВАЊЕ КОМПЕТЕНЦИЈА И РАДНИХ МЕСТА – ПУТ КА БОЉОЈ ДРЖАВНОЈ УПРАВИ

Унапређење оквира компетенција доноси модернизован приступ управљању људским ресурсима (УЉР), јачајући вештине и способности за боље управљање у државној управи Републике Србије.

Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) и Служба за управљање кадровима (СУК) покренули су процес унапређења оквира компетенција за државну управу Републике Србије, чиме је направљен значајан искорак у унапређењу управљања људским ресурсима. Уз подршку ЕУ пројекта „Интегрисано управљање људским ресурсима у јавној управи Републике Србије“ ова иницијатива се ослања на шестогодишње искуство у примени постојећег оквира компетенција. Предлози за унапређење оквира компетенција, базирани на наученим лекцијама током вишегодишње имплементације, доносе модернизовани модел усклађен са најбољим европским праксама.

Унапређење оквира компетенција остварено је кроз заједнички рад МДУЛС-а, СУК-а и Пројекта. Пројектни тим је развио предлоге за унапређење постојећег оквира компетенција, а ревидирани модел уводи:

  • Опште (генеричке) компетенције –скуп знања, вештина и способности које особа треба да поседује, које су примењиве на све државне службенике, који обухватају интерперсоналне вештине, квалитет пружања услуга и лидерство.
  • Функционалне компетенције – односе се на специфичне вештине и способности потребне за одређене области рада у државној управи, као што су креирање, спровођење, надзор и контрола јавних политика, послови УЉР, послови финансија, рачуноводства и јавних набавки, информатички послови, послови интерне ревизије, итд.

Једна од кључних новина унапређеног оквира компетенција је увођење нивоа индикатора испољавања компетенција – дефинисање четири нивоа компетенција (основни, средњи, напредни и истакнути). Овим приступом се осигурава уједначена примена оквира компетенција у државној управи, кроз усклађивање потребних компетенција за послове на радним местима на различитим нивоима, чиме се прецизније дефинишу вештине и способности потребне за каријерни развој запослених.

ВАЛИДАЦИЈА ПУТЕМ ФОКУС ГРУПА

Валидација предложеног оквира компетенција за област рада УЉР спроведена је кроз фокус групе са државним службеницима који раде на тим пословима. Након валидације типичних послова у области рада која је била предмет прве фокус групе, на другој фокус групи су потврђене компетенције, кључни индикатори и нивои испољавања компетенција у овој области рада. Две фокус групе одржане у јануару и фебруару 2025. године окупиле су више од 40 учесника – представнике институција корисника Пројекта (МДУЛС и СУК), као и представнике јединица за УЉР из различитих органа државне управе.

Повратне информације учесника биле су изузетно позитивне – потврђено је да су представљени област рада УЉР, надлежне компетенције и нивои њиховог испољавања логичано структурирани, прецизније и јасније описани, и усклађени са пословима који се обављају у државној управи. Учесници су нагласили да предлози пружају већу јасноћу у вези с развојем компетенција за државне службенике који раде у области рада УЉР и боље разумевање улоге јединица за УЉР.

ЗАШТО ЈЕ ВАЖНО УНАПРЕЂЕЊЕ ОКВИРА КОМПЕТЕНЦИЈА?

Добро структурисан оквир компетенција кључан је како би се осигурало да државни службеници имају одговарајуће вештине и знања за ефикасно обављање послова свог радног места. Пројектни предлози за унапређење оквира компетенција доносе јаснији и боље организован приступ дефинисању и процени компетенција, од оперативних преко експертских до руководећих радних места.

Предлог унапређеног оквира компетенција уводи јасне нивое испољавања компетенција, омогућавајући запосленима да јасно разумеју шта се од њих очекује. Подржава боље планирање кадрова кроз идентификацију недостатака у компетенцијама и усмеравање на циљане обуке. Са структурисаним приступом, запошљавање и развој каријере постају ефикаснији, осигуравајући да се запослени са одговарајућим компетенцијама налазе на одговарајућим радним местима. На крају, ово унапређује радни учинак и побољшава квалитет пружања јавних услуга, доносећи подједнако користи и грађанима и привреди.

СЛЕДЕЋИ КОРАЦИ: ДАЉА ВАЛИДАЦИЈА И ПРОШИРЕЊЕ

У наредном периоду планирано је даље тестирање и валидација генеричких компетенција путем нових фокус група како би се осигурала њихова примењивост у свим органима државне управе.

Током фокус група посвећених области управљања људским ресурсима, учесници су јасно препознали да је кроз пројекат креиран јединствен идентитет за област  УЉР,“ изјавио је Едвардас Жукаускас, вођа пројектног тима. „То значи прецизније одреднице за УЉР јединице у погледу њихове улоге и неопходних компетенција које треба даље развијати. Драго ми је што је наш пројекат на овај начин допринео даљем развоју области управљања људским ресурсима у јавној управи Србије.“

Уз континуирану подршку Европске уније, Србија јача праксу управљања људским ресурсима и усклађује се са европским најбољим праксама, обезбеђујући дугорочна побољшања у раду јавне управе.



Skip to content