Бошњак: Велики изазови пред локалним властима

Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) Иван Бошњак поручио је данас да Закон о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе уводи службенички систем и на ниже нивое власти и пред градове и општине поставља врло велике захтеве када је реч о избору адекватног начина за најбоље управљање кадровима.

„Закон пред локалне самоуправе поставља високе захтеве како би препознали адекватне кадрове, адекватно их поставили и њима управљали, а самим тим и обезбедили шири друштвени развој за нашу земљу“, рекао је Бошњак у Београду на завршном семинару у оквиру Пројекта „Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи”.

 

Он је представницима локалних самоуправа поручио да је веома важно да због инвестиција, које ће у будућности обезбедити, препознају шта је то најважније за њихове средине и да омогуће домаћим и страним инвеститорима да то и спроведу, а да управа не буде не кочница, већ адекватна подршка и катализатор даљег развоја.

„У томе ћете од свих нас имати подршку. Овај пројекат је добро осмишљен, предвиђен је да траје неколико година и у неколико фаза и заиста не сумњам да ћемо у томе бити успешни“, рекао је Бошњак и парафразирао одлазећег шефа Мисије ММФ Дехенга Кима: „Због здравственоог стања морали смо пре три године да предузмемо ригорозне мере и поведемо рачуна о својој телесној маси и то смо успели на најдрастичнији начин, гладовањем. Сада нам предстоји нова фаза – шта и колико конзумирамо, како бисмо кроз тренинт и развој сопствених капацитета обезбедили даљи економски развој“.

Генерални секретар Сталне конференције градова и општина (СKГО) Ђорђе Станичић обећао је подршку свих који су учествовали у том пројекту, како би Закон био примењен у локалним срединама, што подразумева не само предсстављање Закона и његових главних карактеристика и свих новина које доноси, већ и најаве онога што мора да се уради.

 

„Прво подразумева саветодавну подршка нас и Министарства, уз Савет Европе и подршку Европске уније на све могуће начине, преко интернета, сајта, у директном контакту и кроз сет обука фокусираних на начелнике градских и општинских управа“, рекао је он.

Он је закључио да је циљ да се уведе службенички систем, како би се мотивисали и охрабрили адекватни кадрови да у локалним самоуправама виде и потенцијалну каријеру и могућност за напредовање.

„Очекујемо да будете носиоци ових промена и увођења нових института како бисмо на крају рекли да смо задовољни и да смо постигли успех“, закључио је Станичић.

Партнери на Пројекту „Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи“ су МДУЛС, СKГО и Савет Европе, а његов циљ је подршка градовима и општинама у примени Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе.

Закон поставља основе за успостављање модерног службеничког система у локалној самоуправи, а новине и унапређења у раду локалне управе посебно се односе на систем управљања људским ресурсима, планирање кадрова, процедуре заснивања и престанка радног односа, обуке и стручно усавршавање, мерење и вредновање учинка запослених, систем стимулација и санкција, транспарентност процедура, итд.

Kрајњи циљ ове реформе је стварање уређене и ефикасне локалне администрације чији запослени могу да одговоре на све изазове са којима се могу сусрести у оквиру својих надлежности.

Kроз спровођење овог пројекта Савет Европе, МДУЛС и СKГО желе да обезбеде помоћ градовима и општинама да што брже, боље и безболније реформишу систем управљања кадровима у својим администрацијама и да усвоје нове принципе и процедуре које Закон прописује, али и да подржи успостављање система за стручно усавршавање локалних службеника који ће обезбедити континуирани развој њихових капацитета, стручности и знања.

Пре завршног скупа у београдском Хотелу „М“, скупови су одржани у Нишу, Крагујевцу, Чајетини, Новом Саду и Суботици.



Skip to content