Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић учествовала је на четвртом глобалном самиту Партнерства за отворену управу (ПОУ) који се ове године одржава у Паризу на коме учествује више од 3.000 представника из 80 земаља света. На Самиту ће бити представљени резултати које су земље учеснице постигле у смањењу корупције увођењем концепта отворене управе и како овај концепт директно доприноси интензивирању привредне активности у земљама које су се пре тога бориле са корупцијом. Самит је отворио председник Француске, Франсоа Оланд.
Србија је током прошле године почела са спровођењем Иницијативе за отворене податке. Заједно са нашим партнерима из УНДП едуковали смо велики број државних службеника, представника привредног и цивилног сектора и медија о свим предностима отварања података који су у власништву државе. Велики национални Портал, који је урађен по узору на француски, објединиће све отворене податке Државе и почеће са радом до краја ове године. Све потребне информације налазиће се на једном месту, заједно са производима који су настали захваљујући отварању података државних институција. Сви подаци, који не садрже осетљиве информације, требало би да буду доступни јавности, што ће бити директан подстицај за привреду да активније паритиципира у јавним набавкама и креира нове услуге.
„Национални портал ће у самом старту имати 36 различитих сетова информација и очекујемо да ће се тај број веома брзо повећати. Примена концепта отворених података оствариће позитиван утицај на смањење корупције и повећање конкурентности, наставак унапређења система јавних набавки, транспарентсности и јачања поверења између државе и привреде, грађана и цивилног сектора. Ово је важан корак у креирању стабилнијег привредног амбијента и веће предвидљивости пословања, што је кључно за повећање инвестиција на чему Влада интензивно ради. У контексту отварања поглавља 5 које се односи на јавне набавке, овај концепт је снажан ослонац у достизању стандарда којима тежимо“, рекла је Брнабић на Самиту.
Министарка државне управе и локалне самоуправе напоменула је да недавно усвојена Стратегија развоја електронске управе препознаје увођење концепта отворених података. Србија је усвојила други акциони план за ПОУ у новембру, а једно од основних начела ПОУ је блиска сарадња са цивилним друштвом, чије су организације од самог почетка биле укључене у израду Другог АП који је у потпуности сагласан са основним вредностима ПОУ – транспарентност, учешће јавности, јавна одговорност и информациона технологија и иновације.
Током Самита у Паризу, делегација Републике Србије представиће једну од кључних обавеза из новог АП – израду стандардизоване електронске апликације Информатора о раду.