Дан отворених врата са инспекторима у Новом Саду

Трећи по реду, неформални сусрет привредника и представника инспекцијских служби под називом „Дан отворених врата са инспекторима“ одржан је данас у просторијама Регионалне привредне коморе Нови Сад, у организацији Пројекта за боље услове пословања Америчке агенције за међународни развој (USAID BEP) и Привредне коморе Србије (ПКС).

 

Представници фирми и грађани из Новог Сада и околине су у директном разговору са инспекторима имали прилику да, по први пут на једном месту, добију конкретне савете и одговоре на сва питања у вези са радом инспекција.

Током састанка инспектори са дугогодишњим искуством, у склопу својих превентивно-саветодавних активности, дискутовали су са привредницима о отвореним питањима из њиховог пословања, давали савете и препоруке за поштовање закона и ефикасно отклањање евентуалних пропуста у раду.

 

Министар државне управе и локлане самоуправе Бранко Ружић истакао је да се у реформу инспекцијских служби кренуло због тежње да њихов рад буде примерен тржишној економији и отуда, поред контролне, и саветодавна и превентивна улога. „Циљ свега што радимо није да се људи инспекција плаше, и из страха греше, већ да схвате и разумеју да инспектори обезбеђују да закони важе за све једнако, да сви имају исту обавезу да плаћају порезе, али и да свака контрола има везе са безбедношћу производа који се пласирају на тржиште или услуга које се пружају грађанима, дакле и са конкурентношћу привреде и фер пословним окружењем“, изјавио је министар Бранко Ружић поводом последњег саветовања између инспекција и привредника која су организована уз помоћ USAID-а. Ружић је додао да Министарство настоји да обезбеди редовне канале комуникације између инспекција и привреде и најавио увођење специјализованих стручњака који би поступали у својству саветника за привреду у односу на примедбе на инспекцијски надзор.

 

Милан Стефановић, виши стручни саветник за регулаторна питања и инспекцијски надзор USAID BEP, овом приликом изјавио је: „Веома нам је драго да су, након успешно одржаних скупова у Београду и Нишу, велико интересовање за разговор са инспекторима показали и привредници из Новог Сада. Нови Закон о инспекцијском надзору, донет уз подршку Америчке агенције за међународни развој, значајно је унапредио функцију инспекције, која сада има саветодавну и превентивну, а не првенствено казнену улогу. Осим тога, инспекцијски надзор сада је заснован на процени ризика, плановима и контролним листама, што омогућава инспекцији да утврди приоритете у раду и надзору, а привредницима олакшава пословање у складу са законом. Ова реформа утицала је на промену перцепције инспектора код привредника, као и унапређење делотворности инспекцијског надзора, пре свега стварањем услова за координацију инспекцијских служби и других надлежних органа.“

„Значај ове иницијативе USAID BEP-а, коју је подржала ПКС – РПК Нови Сад, је у чињеници да су до сада привредници у инспекцијским службама видели само контролни, односно казнени орган, а од данас је прилика да разменом искустава, питања и савета, унапреде међусобни однос који је несумњиво у интересу развоја привреде“, рекла је Оливера Симовић,в.д. директора Регионалне привредне коморе Нови Сад. „ РПК Нови Сад ће и у перспективи подржавати овакве скупове, који имају за циљ да отклоне све препреке и олакшају пословање наших привредника.“, истакла је Симовићева.

Према подацима традиционалне годишње анкете „1000 предузећа“ коју спроводи USAID, у периоду од годину дана након усвајања Закона о инспекцијском надзору дошло је до великог скока у позитивној перцепцији о инспекцијама међу предузетницима, са 48 на 70 одсто.

USAID Пројекат за боље услове пословања покренут је у јануару 2011. године са циљем да подржи активности усмерене на регулаторну реформу, унапређење пословног амбијента и повећање конкурентности приватног сектора у Републици Србији. Значајан део активности USAID BEP усмерен је на подршку реформи инспекцијског надзора, а његове препоруке уграђене су у нови Закон о инспекцијском надзору који унапређује координацију рада инспекција, јача превентивну улогу инспекције, повећава делотворност инспекцијског надзора, смањује сиву економију и унапређује услове пословања у Србији.



Skip to content