Фонд за локал обухватиће и пројекте међуопштинске сарадње

Министарство државне управе и локалне самоуправе наставља да промовише и подржава међуопштинску сарадњу у Србији.

У следећем јавном позиву МДУЛС-а за расподелу средстава Фонда за локал, јединице локалне самоуправе моћи ће да конкуришу за буџетска средства и са пројектима међуопштинске сарадње. До сада, овај Фонд имао је укупно четири намене, односно подржавао је искључиво реализацију инфраструктурних пројеката на локалу, затим пројеката од значаја за развој електронске управе, те организацију различитих манифестација и превентивну заштиту од климатских промена.

Будући да је међуопштинска сарадња препозната као ефикасан механизам удруживања, и као таква, део је важећег Програма за реформу система локалне самоуправе у Републици Србији, Министарство државне управе и локалне самоуправе је донело Правилник о изменама и допунама правилника о начину и критеријумима расподеле средстава за финансирање Програма подршке развоју и функционисању система локалне самоуправе.  Овим изменама уведена је пета намена за доделу средстава, а која се односи на финансирање нове или даљи развој успостављене сарадње две или више јединица локалне самоуправе ради ефикасније организације рада, уступања појединих послова из својих изворних надлежности или унапређења квалитета и доступности услуга грађанима и привреди кроз оснивање заједничких органа и служби, предузећа, установа и других организација чији су они оснивачи, у складу са законом.

„На основу потреба које имају локалне самоуправе у области међуопштинске сарадње, на овај начин створени су услови за финансирање јединица локалне самоуправе у циљу повећања ефикасности рада, унапређења инфраструктуре и јачања капацитета јединица локалне самоуправе за пружање услуга“, објаснила је министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић, и додала, да је посебни циљ увођења ове намене да се кроз сарадњу две или више јединица локалне самоуправе искористи потенцијал постојећих капацитета ЈЛС, који у претходном периоду није коришћен, чиме би се превазишли изазови у спровођењу надлежности.

„Оно што се добија међуопштинском сарадњом је могућност да се превазиђу ситуације у којима се налазе многе, поготово мање општине, које немају довољно капацитета да врше неке изворне или поверене послове, попут комуналних или инспекцијских. Оне сада могу заједно, уз договор, да удруже средства и људе и организују заједничке службе које ће радити у корист грађана“, поручила је министарка и закључила да Министарство на овај начин локалној самоуправи пружа додатну помоћ у реализацији њених потреба, а у функцији развоја и подизања капацитета општина и градова и друштва у целини.

Подсетимо, Министарство је у претходном периоду, уз подршку Владе Швајцарске, успоставило Фонд за међуопштинску сарадњу, кроз који је у оквиру три циклуса јавних позива са више од 35,5 милиона динара финансирано 16 пројеката међуопштинске сарадње.



Skip to content