Народна скупштина Републике Србије усвојила је Закон о изменама и допунама Закона о систему плата запослених у јавном сектору којим се мења матрица платних група и платних разреда, односно коефицијената, уз задржавање предвиђеног распона 1:7,5. Усвојеним изменама омогућено је израженије вредновање послова виших нивоа стручности у систему и већа могућност напредовања најбољих запослених.
Такође, смањује се и тзв. компресија плата, односно мали распон између оперативних радних места који захтевају висок ниво стручности и оних оперативних радних места који се односе на обављање једноставних или умерено сложених послова, чиме се одговара на потребу задржавања високо стручних кадрова у јавном сектору.
Закон прописује да се Каталог радних места за она правна лица која су директни или индиректни корисници буџета сачињава на основу акта Владе, а за правна лица која нису директни или индиректни корисници буџета, Каталог се сачињава на основу аката о систематизацији тих правних лица.
Основица за обрачун плате правних лица која нису директни или индиректни корисници буџета утврђиваће се општим актом правног лица у складу са масом средстава опредељеном за ове намене у финансијским плановима ових правних лица, а највише до висине републичке основице.
Рокови за почетак примене посебних закона померају се на 1. јануар 2019. године.
Народна скупштина усвојила је и Закон о платама службеника и намештеника у органима аутономне покрајине (AП) и јединица локалне самоуправе (ЈЛС), којим се уређује плата, увећана плата, накнада плате, трошкова и друга примања службеника и намештеника у органима АП и ЈЛС у складу са Законом о систему плата запослених у јавном сектору.
Законом се утврђују коефицијенти звања и положаја, напредовање службеника и увећање плата по овом основу, као и друга увећања плата. Закон садржи одредбу о буџетском ограничењу којом се обезбеђује да се у поступку утврђивања основице за обрачун плате иста усклађује са масом средстава за плате у буџету АП и ЈЛС у оквирима постављеног буџетског ограничења.
Закон предвиђа постепени прелазак на нов систем плата кроз институт привременог задржавања затечене плате, примена закона почиње 1. јануара 2019, изузев одредби о напредовању које се примењују од 1. јануара 2020. године.
Народна скупштина је усвојила и Закон о запосленима у јавним службама којим се уводе инструменти за успостављање функције управљања људским ресурсима у јавним службама и препознаје се специфичност положаја установа РС, АП или ЈЛС у односу на Закон о раду који положај запослених посматра према послодавцу код којег је запослени тренутно у радном односу. Законом се оставља право посебним законима у појединим областима (Закон о високом образовању, о основама система васпитања и образовања, о култури и сл) да посебности уреде другачије.
Закон уређује плате, накнаде плате, накнаде трошкова и друга примања у складу са Законом о систему плата запослених у јавном сектору, а његова примена такође почиње од 1. јануара 2019. године.
Mинистар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић рекао је да је намера да се сви запослени подведу у јединствени, правичан статус, да се не би догађало да неко ко има идентичну стручну спрему и ради мање има већа примања. „Дакле, то је намера, системски приступ и наравно да ће се односити на све у јавној управи”, јасан је министар.
Народна скупштина је донела и Закон о изменама и допунама Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе, којим се с једне стране, врши усклађивање организационих аспеката стручног усавршавања запослених у јединицама локалне самоуправе са одредбама Закона о Националној академији за јавну управу који је донет октобра ове године, а с друге стране материјални елементи на којима се стручно усавршавање запослених у јединицама локалне самоуправе заснива, унапређују се у складу са стратешким циљевима и принципима зајединичким за све субјекте у систему јавне управе.
Оцена је да ће унапређена решења садржана у Предлогу закона, коначно допринети активном укључивању запослених у ЈЛС у организовани процес континуираног стручног усавршавања у јавној управи, као полазне основе да се акционим учењем обезбеди компетентност кадровских капацитета на овом нивоу власти за обављање редовних послова и задатака, али и за спровођење укупних реформских процеса.
Истовремено, овим изменама и допунама Закона успоставља се однос и континуитет са досадашњим активностима и достигнућима у области стручног усавршавања запослених у јединицама локалне самоуправе на којима је Министарство државне управе и локалне самоуправе интезивно радило протеклих годину и по дана, од доношења Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе.