Потпредседница Владе Србије и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је да ће до 2016. бити јасно одређене зараде, планови рада и структуре с којима државу треба претворити у сервис грађана и праву подршку привреди. Удовички је рекла да очекује да ће се број запослених у јавној управи, којих сада има око 550.000, годишње смањивати за око пет одсто у наредне три године.
„То, међутим, није најважније, већ је важније да се промени структура запослених“, рекла је Удовички.
Коментаришући Акциони план за реформе донет за наредне две године, и представљен на недавно одржаној оснивачкој седници Савета за реформу јавне управе, и проблем са бројем агенција у Србији, она је рекла да прва забуна око тог проблема долази од тога што се свашта назива агенцијом.
„Уколико под агенцијом подразумевате и Геодетски завод, и посебне органе као што је Завод за статистику, онда их има више од сто“, рекла је Удовички и додала да чак и да су све то агенције, ту има „неколико хиљада запослених, у врх главе“.
Према њеним речима, Влада жели да агенције подведе под јасан и уређен систем, јер има оних које су настале са независношћу за коју нема оправдања. „То ћемо да снимамо до краја године, а током 2015. да реструктурирамо, а неке да елиминишемо“, најавила је Удовички. Упитана да ли то значи да држава не зна колико агенција има, Удовички одговара да то зависи како се то дефинише.
„Тачно је да не постоји један потпуно поуздани регистар, нити законски оквир који би од сада па и убудуће кад нешто правимо одредили шта и у шта спада и под какву регулативу мора да се подведе“, рекла је Удовички.
Коментаришући поређење критичара да у Немачкој има десетак агенција, као и да је то просек ЕУ, Удовички каже да је то само ствар терминологије.
„Ако бројимо све што смо ми ставили у наших 100, и Немачка има више од десетак. Често се брка, постоје независна и регулаторна тела, њих је наравно мање. То су рецимо НБС или заштитник грађана“, рекла је Удовички.