Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Дражен Маравић данас је изјавио да сваки вид међународне сарадње прво подразумева одређене предуслове, тј. завођење „реда у сопственој кући“, апострофирајући да је неопходно успостављање одговорне и рационалне државе.
„После дужег запуштања здравља наше државе, предстоји нам једна озбиљна дијета, скидање наслага и вежбање“, сликовито је Маравић представио ситуацију у којој се налази државна управа у Србији и истакао да суштина процеса није у смањивању броја запослених већ у стварању јаке, одговорне и рационалне државе и њене администрације. Маравић је додао и да се много тога може учинити са већ постојећим ресурсима али уз бољу организацију.
„У ванредним ситуацијама показујемо какви смо заправо. Реагујемо боље, брже, сврсисходније и флексибилније и остварујемо одличну сарадњу на свим нивоима. Више гледамо како нешто „може“, а мање се фокусирамо на „не може“. Али, кад се вратимо у редовно стање, све научено заборавимо и запоставимо.“, навео је Маравић и истакао да јачање капацитета наше државе не представља само пуко „сређивање“ броја запослених, већ и њихове одговарајуће обуке, бројни меморандуми о сарадњи, као и свако ослањање на модерне информационе технологије са истим или мањим бројем запослених.
Државни секретар је истакао да потенцијал постоји и у сваком новозапосленом, али да се мора водити рачуна о задржавању постојећег квалитетног кадра, а у ванредним ситуацијама је то посебно значајно и преко потребно.
„Снага није у бројевима, већ у доброј организацији, примени прописа, квалитетним обукама. Ми морамо да се променимо „изнутра“, да се реформишемо, како бисмо добили и искористили прилике за међународну сарадњу, а она је боља и квалитетнија што је више има, што се више троши.“, закључио је Маравић.
Државни секретар је учествовао на конференцији „Индивидуални акциони план партнерства (ИПАП) Србије са НАТО – од плана до реализације“, у организацији Центра за евроатлантске студије и Привредне коморе Србије. ИПАП представља највиши вид сарадње НАТО са земљама које нису чланице, а једна од главних тема конференције била деловање у ванредним ситуацијама.