Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Дражен Маравић узео је учешће на конференцији „Демократско управљање и реформа јавне управе у Западном Балкану“, коју је организовао немачки Аспен институт у сарадњи са Министарством спољних послова Србије.
„Свесни смо, сада више него икада, важности реформе јавне управе за успех свих осталих активности Владе Србије“, рекао је Маравић и подсетио да је управо ова реформа једна од три стуба важних за напредак Србије ка ЕУ.
Државни секретар је објаснио да се створила перцепција јавности да је реформа јавне управе повезана искључиво са смањењем плата и пензија и смањењем броја запослених“- мере које је држава морала да предузме јер су трошкови велики, али да је врло важно упоредо радити на повећању ефикасности рада.
„Са мање се може више“, рекао је Маравић и додао да се једино тако може добро управљати системом и градити капацитети за даље изазове.
У наредном периоду, Министарство ће се бавити реорганизацијом јавне управе на основу функционалних анализа, објаснио је Маравић, која треба да доведе до нове, професионалне, оптимизоване и модерне јавне администрације. У том процесу, морамо водити рачуна и о едукацији запослених, рекао је он, најављујући јединствени центар за обуке кроз који сви запослени морају да прођу.
Прва импресија о учинковитости реформе јавне управе је управо кроз први сусрет грађана и државе, како кроз директну комуникацију при пружању одређених услуга, тако и у сусрету са инспекцијама. У првом случају, Министарство ће радити на томе кроз више аспеката, јер јавна администрација мора да буде сервис грађана, а у другом је већ учињен важан корак – Закон о инспекцијском надзору, коме је фокус на превентивном деловању, а не на кажњавању како је то био случај до сада, закључио је Маравић.