Поводом информације објављене на порталу Н1 да је позив за гласање на ванредним парламентарним и београдским изборима 17. децембра стигао на адресу преминуле новинарке Гордане Суше, Министарство државне управе и локалне самоуправе обавештава јавност о следећем:
Подаци о бирачима у Јединственом бирачком списку директно су условљени подацима из других службених евиденција (евиденција о пребивалишту и боравишту или држављанству грађана, матичне књиге умрлих и матичне књиге венчаних) и искључиво зависе од исправности, тачности и ажурности тих података.
У циљу додатног унапређења бирачког списка, повезали смо га и са матичним књигама. Како бисмо тачно информисали грађане, желимо да објаснимо конкретне кораке који се предузимају у случају када лице премине. Најпре здравствена установа, односно лекар мора да утврди чињеницу о смрти, након чега болнице електронским путем матичару шаљу Потврду о смрти. Матичар онда чињеницу о смрти уписује у Матичну књигу умрлих и истовремено тај податак електронским путем доставља референту који води бирачки списак. Референт који води бирачки списак мора тај податак да потврди једним „кликом“, односно да дозволи промену у систему.
На овај начин држава проактивно предузима радње које су грађани раније морали сами да иницирају. Дакле, грађани у оваквим и сличним случајевима више не морају да одлазе на шалтере или да на било који други начин контактирају органе управе, јер органи све раде сами.
Међутим, без обзира на то што је ажурирање бирачког списка данас дигитализован процес у смислу електронске размене података између службеника, човек је тај који је од почетка до краја укључен у целокупан процес, те су људске грешке могуће, али су оне, напомињемо, врло ретке.
Министарство државне управе и локалне самоуправе утврдило је да у овом конкретном случају референт који води бирачки списак на крају процеса није верификовао податак који је добио из Матичне књиге умрлих, те из тог разлога ова промена није аутоматски извршена у бирачком списку. Желимо јавно да укажемо на то да се овакве ситуације не дешавају често и решавају се у најкраћем могућем року.
Јединствени бирачки списак се свакодневно ажурира на основу успостављеног механизма комуникације са службеним евиденцијама других органа и никада није био уређенији.
Министар државне управе и локалне самоуправе др Александар Мартиновић поручио је да је покушај представљања оваквих усамљених случајева као учесталих заправо још један покушај узнемиравања грађана Републике Србије пред предстојеће изборе и стварања атмосфере да се спрема „изборна крађа“ од стране власти.
Такође, министар се осврнуо на Споразум о унапређењу услова за одржавање избора, који су 29. октобра 2021. године потписали тадашњи председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић и представници странака које су биле у Радној групи за међустраначки дијалог, а којим је договорено да се изборни услови побољшају, што је и урађено. Мартиновић је нагласио да опозиција има веома снажне механизме да контролише како протиче изборни дан на сваком бирачком месту, те да је константно ширење неистина о „неажурности“ бирачког списка неодговорно понашање и покушај обмане јавности.
Он је додао да ће Министарство државне управе и локалне самоуправе све своје послове, укључујући и оне који се односе на послове одговарајућих изборних радњи, спроводити искључиво у складу са важећим прописима, као и до сада.