Министарство за државну управу и локалну самоуправу упозорава да је 8. фебруара 2016. године истекао рок да државни органи, према Закону о начину одређивања максималног броја запослених, донесу нове правилнике о организацији и систематизацији усклађене са задатим максималним бројем, а локалне самоуправе посебне одлуке о максималном броју на својим скупштинама и да ће инсистирати на стриктној примени закона и казнених мера за утврђене неправилни.
У поступку праћења примене Закона уочене су одређене неправилности, а реч је о примерима где се доводи у питање да ли су укинута радна места кључна за функционисање организације, као и решења за раскид радног односа без јасног образложења о критеријумима примењеним за одлуку, без претходних анализа стања итд.
Управни инспекторат Министарства државне управе и локалне самоуправе спроводи надзор о томе да ли су донети правилници и одлуке локалних самоуправа у складу са Законом и принципима на којима почива рационализација. Надзор се, дакле, спроводи у министарствима, посебним организацијама, Генералном секретаријату, Аутономној покрајини Војводине, општинским и градским управама, док Инспекторат за рад Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања спроводи надзор у јавним службама и предузећима на покрајинском и локалном нивоу.
Министарство подсећа да се Законом први пут прописује да рационализација мора да се спроводи по принципима и критеријумима који штите како ефикасност и функционалност система, тако и права запослених. Опомињемо да се овог пута неће толерисати грешке из ранијих покушаја рационализације, чије су последице више коштале државу, него што су донеле уштеде.
Поштовање Закона значи да сваки руководилац сноси одговорност за то да се реорганизацијом посла подигне продуктивност и на тај начин организација уклопи у задати максимални број запослених.
Влада Републике Србије је одлучна да унапреди рад јавне управе, реорганизује и модернизује јавну управу у корист својих грађана и у складу са овим циљевима, спроводиће и контролисати рационализацију на свим нивоима власти.