Поводом обележавања 100 дана рада Владе, министар државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић као највећи успех рада ресора на чијем је челу истиче то да се убрзано кренуло у дигитализацију, те да су иновативна решења резултирала лакшем остваривању права грађана и привредних субјеката пред органима јавне управе. Она је нагласила да је Србија на добром путу стварања „државе на дугме“, како се и назива кампања која је иницирана покретањем „еПисарнице“ као најновије услуге на Порталу еУправа.
Посредством „еПисарница“, дигиталног шалтера на Порталу еУправа, органи су доступни грађанима 24 сата, 7 дана у недељи, 365 дана у години. Путем услуге око 2.000 поступака може се обавити онлајн. Грађани не морају да знају ко је надлежан, претрагом кључне речи бирају поступак и електронски подносе захтев који систем аутоматски прослеђује надлежном органу, обавештавајући коме је упућен. Путем услуге омогућено је праћење статуса предмета и слање додатне документације, ако службеник обавести да је неопходна допуна. Комуникација се, дакле, одвија искључиво електронским путем. Администрација је умрежена и потпуно дигитализована захваљујући преласку државе на електронско канцеларијско пословање тако да, на крају, и решење или други акт стиже грађанима електронским путем у еСандуче. Путем исте услуге на добијено решење може се поднети жалба, ако закон тако предвиђа. Захваљујући централизованом систему и јединственом деловодном броју, не отвара се нови предмет и не креће све испочетка, документација је у систему и биће доступна надлежном другостепеном органу, ако је то потребно, ”на дугме”, односно ”на клик”.
Према њеним речима, са сигурношћу се може рећи да јавна управа прераста у сервис грађанима, те је додала, да томе доприноси и чињеница да је почетком маја отворено 55. јединствено управно место и да то значи да грађани, у оним општинама и градовима где постоје ови модерни услужни центри, једним захтевом и на једном шалтеру могу да остваре неколико права.
Поред тога што смо ове године кроз „Фонд за локал“ уложили око 410 милиона динара у локалну инфраструктуру, наставили смо да стимулишемо међуопштинску сарадњу, рекла је она. Објаснила је да ће најновијом изменом одговарајућег Правилника, Министарство већ у наредном циклусу моћи да подржи и пројекте међуопштинске сарадње као подстицај ширењу механизма међуопштинске сарадње, а у циљу бољег коришћења ресурса и пружања услуга, а уз велику уштеду новца у локалном буџету. Такође, у области управљања људских ресурса, спроведене су неке од првих активности у оквиру једногодишњег пилот пројекта „Увођење службеника за етику и интегритет“.
Министарка је поручила да ће МДУЛС наставити интензивно да промовише јавну управу као пожељног послодавца, и додала, да у циљу привлачења младих и талетованих кадрова теку припреме за организовање четвртог по реду Сајма студентске стручне праксе. Назначила је и да се захваљујући укупном напретку у реформи јавне управе, у оквиру инструмента Секторске буџетске подршке, од ЕУ очекује директна уплата у износу од 6,4 милиона евра буџету Републике Србије.
Поред тога, подвукла је, имали смо велики број непосредних контаката и обилазака локалних самоуправа, сусрета са начелницима управних округа, али и партнерима из међународне заједнице и организација.
Министарство, мој тим и ја, наставићемо у наредном периоду да дајемо посебну подршку модернизацији општина и градова и трансформацији јавне управе да она максимално буде на услузи грађанима, закључила је министарка.
Аутор Фото: Сава Радовановић, Танјуг