Мекалистер: 14. децембар дан признања напора Владе Србије

Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер данас је на Заједничком консултативном одбору Комитета региона изразио наду да ће се у понедељак, 14. децембра 2015. године на Међувладиној конференцији у Бриселу отворити Поглавља 35 и 32 када ће Влада премијера Александра Вучића добити признања за напоре који су остварени у 2015. години. Европска унија приметила је напоре српског премијера за регионалну стабилност, како чињењем симболичких, тако и кључних поступака: одлазак на инагуарацију хрватске председнице, посета Албанији и одлазак на комеморацију жртвама Сребренице у Поточарима, као и успех дијалога Београд – Приштина. Истакао је и значај будуће примене свих досадашњих споразума у духу добре воље.

Осврћући се на другу тему Заједничког консултативног одбора „Рута миграција у земљама Западног Балкана –  фокус на Србију“, Мекалистер је нагласио да нису само државе чланице ЕУ погођене миграцијама, већ и Србија и Македонија и у том погледу, похвалио је Србију и српски народ за уложен труд у протеклом периоду.

„2015. година је била веома успешна за Србију“, рекао је он и додао да Србија има пуно пријатеља у ЕУ институцијама да све наредне кораке такође успешно оствари.

 

Поздравио је формирање Заједничког консултативног одбора као још један вид подршке земљама кандидатима, посебно локалним самоуправама које морају да примене 70% прописа ЕУ. Имајући у виду да се, упркос чињеници да се најважније одлуке доносе у главном граду, паралелно са тим, преговарачки процес мора да укључује више и локалних и регионалних власти, рекао је Мекалистер. Истакао је да постоје велике разлике међу локалним самоуправама у Србији, као и да развијени политички и економски оквир Војводине може послужити за пример. Говорећи о реформи јавне управе, Мекалистер је нагласио да је најважнији корак примена доброг законодавног оквира, владавине права, стварање Стратегије децентрализације у складу са принципима субсидијарности и комуникације, борба против корупције, организованог криминала, сукоба интереса и политизације администрације.

„Поздрављам напоре Владе Републике Србије у процесу придруживања ЕУ, али недостаје веће укључивање организација цивилног друштва, независних регулаторних тела, што гарантује успех свих реформи“, рекао је он.

Када је реч о националним мањинама, рекао је да је Министарство државне управе и локалне самоуправе направило добар правни оквир, као и да подржава даље напоре у примени истог, посебно када је реч о језицима и образовању мањина, као и повећање броја припадника националних мањина у раду локалних администрација, а пре свега, на југу Србије.

Изразио је забринутост због ситуације са медијима у Србији и нагласио да је слобода медија основни елемент демократије који не може да се оствари само усвајањем закона, већ мора да се оствари окружење независних медија.



Skip to content