Мења се Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја

 

Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић изјавила је данас да је ресорно министарство покренуло поступак  измена и допуна Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја са циљем решавања проблема злоупотребе захтева, а који представља огроман проблем грађанима, институцијама, Поверенику за информације од јавног значаја, али и судовима.

„Данас се одржава први састанак Посебне радне групе за припрему Нацрта закоа о изменама и допунама Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, а коју чине, осим представника Министарства државне управе и локалне самоуправе, те Министарства правде, Министарства финансија, Републичког секретаријата за законодавство, и сам Повереник за информације од јавног значаја Милан Мариновић. Министарство државне управе и локалне самоуправе је и раније сарађивало са Повереником на изменама које су рађене 2021. године и управо зато ми нисмо на трагу неких великих и суштинских измена, али појавиле су се одређене околности и оне су нас навеле да се покрене процес измена“, рекла је министарка Јелена Жарић Ковачевић.

Жарић Ковачевић је нагласила да је Посебна радна група која ће радити на изменама и допунама правног оквира, формирана у ужем саставу како би њен рад био ефикаснији и квалитетнији, односно како би се што брже пред јавност у поступку јавних консутација изашло са конкретним нацртом. Додала је да је важно да читав поступак буде јаван и транспарентан, и да је циљ да се постигне консензус око неких питања на самој радној групи, а да се у јавну расправу укључе сви заинтересовани за примену тог закона.

Жарић Ковачевић је подсетила и да су претходне измене и допуне Закона о слободном приступу информацијом од јавног значаја из 2021. настале као производ заједничког рада МДУЛС-а и службе Повереника за за информације од јавног значаја.

Међутим, како је навела, све нове, добре и квалитетне одредбе потпуно су бачене у сенку због злоупотреба захтева у остваривању права, а са чиме ме је упознао сам Повереник на састанку који смо имали у јуну.

„Након квалитетног и конструктивног састанка са Повереником, добили смо и званичан допис из његовог кабинета са предлогом измена овог закона, а паралелно са тим и други органи власти и локалне самоуправе обратили су нам се са сличним захтевом, наводећи да више не знају шта да раде у вези са злоупотребама које се дешавају приликом примене закона“, рекла је Жарић Ковачевић.

Како је објаснила, уклањање из прошлог Закона института „злоупотреба права“, али и промена дугогодишњег става Управног суда у погледу накнаде трошкова заступања у поступку по жалби из јуна 2022, довели су до системске и масовне злоупотребе.

„Ови разлози су створили могућност за велике трошкове поступка, а то изузетно лоше утиче на буџете малих локалних самоуправа, али и државних органа и институција, односно на укупан Буџет Србије. Изменама овог закона сачуваћемо републички буџет од злоупотреба и надам се да ће јавност добро реаговати на измене „, казала је министарка.

Она је закључила да је намера да се изврше измене у деловима који су у претходном периоду идентификовани као узроци за појаву неких лоших пракси и да се, како је додала, у будућности демократски уређен режим приступа документима ужива на начин који одговара сврси.

Повереник за информације од јавног значаја Милан Мариновић рекао је пре почетка састанка Посебне радне групе, чији је члан, да је ово први корак у коначном уклањању хаоса и бесмисла који су настали у овој области.

„Убеђен сам да ће по завршетку рада Радне групе и по усвајању измена бити уведен ред и да ће бити враћен смисао овом закону, односно његова сврха,  а то је остварење права јавности да зна“, рекао је повереник.

Мариновић је казао и да се 28. септембра обележава Међународни дан права јавности да зна којим се промовише једно од основних људских права и институционална транспарентност као кључно начело доброг управљања.

„Нажалост тај дан обележићемо са неким помешаним осећањима, чак са једним осећањем горчине, да овај пут морамо да причамо не о томе како се остварује право јавности да зна, него како се оно злоупотребљава“, рекао је Повереник. Између осталог, он је изразио очекивање да ће измене овог закона угледати што пре светлост дана, јер како је нагласио не види никога ко је добронамеран у Србији, ко би био против тих измена.

Фото: Сава Радовановић, Танјуг

 



Skip to content