Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић посетила је данас Сомбор и Бачку Паланку.
У Сомбору је заједно са министром просвете, науке и технолошког развоја Младеном Шарчевићем обишла Градски услужни центар и Сомборску гимназију „Вељко Петровић“. У разговору са градоначелницом Сомбора, Душанка Голубовић, министарка је разговарала о функционисању сомборске градске управе и похвалила „фантастичан посао око преписа матичних књига у електронски облик. Сомбор је пример добре праксе за све локалне самоуправе“, рекла је министарка.
Повод за посету гимназије „Вељко Петровић“ је најављено отварање информатичког одељења до почетка наредне школске године и сјајни резултати које ученици и професори ове гимназије постижу.
„Ово је сјајна прилика да се упознам са сјајним тимом Сомборске гимназије који је изнедрио тренутне резултате. Желим да одам признање и професорима и ученицима и то су драгуљи које треба додатно промовисати. Ове године 10% ученика ове Гимназије се пласирало на Окружно такмичење из програмирања, што је значајно већи проценат него у било којој другој школи у Србији“, напоменула је министарка и похвалила сарадњу са министром Шарчевићем и министарством које води. Министарка је посебно нагласила важност сарадње са компанијама и навела пример компаније Нордеус која је помогла школу рачунарима и опремом.
Након Сомбора, министаркa је посетила Бачку Паланку и том приликом разговарала са председником општине Бачка Паланка, Браниславом Шушницом, а састала се и са десетак привредника из тог краја. На састанку са челницима општине Бачка Паланка министарка је истакла да је „локални економски развој изузетно важан јер привреда и економија треба да долазе са локала. То је једини начин за економски развој целе земље“. Она је навела да је ту како би разговарали и чули на који начин можемо побољшати наше услуге.
„Месец јун нам је много битан. Почињемо са пројектом еЗУП којим ће бити повезано шест највећих база података у Србији – матичне књиге, базе МУП-а, Пореске управе, Фонда ПИО, Националне службе за запошљавање и Централног регистра обавезног социјалног осигурања“, рекла је министарка и истакла да је у овом послу изузетно значајан био препис матичних књига у електронски облик.
Министарка је навела да су поводом еЗУП-а организоване обуке које је похађало 434 запослена у локалним самоуправама, како би се на време кренуло са употребом софтвера. Она је нагласила да ће бити формиране и мобилне екипе које ће помагати свим градовима и општинама у Србији да савладају примену.
„Од јуна креће и пилот фаза пројекта укидања овере здравственог осигурања од стране послодаваца. Током лета је планирано да се систем тестира, како би у октобру кренуо да се примењује на све, осим на самосталне предузетнике и пољопривреднике“, рекла је министарка Брнабић.