Министарство државне управе и локалне самоуправе завршило је са онлајн селекцијом кандидата за учешће на пилот програму преквалификација у ИТ сектору. Сви пријављени кандидати који су испуњавали услове конкурса, њих укупно 8.264, имали су могућност да учествују у онлајн тестирању закључно са 22. мартом, када је био крајњи рок. Тест је попунило укупно 6.612 кандидата.
Две стотине најбоље рангираних кандидата биће позвани на финални круг селекције, који ће бити одржан у недељу, 26. марта 2017., на Електронском факултету у Нишу (50 кандидата), Природно-математичком факултету у Новом Саду (50 кандидата) и у Математичкој гимназији у Београду (100 кандидата). Овај круг селекције подразумева додатна тестирања уживо, која ће се такође спроводити преко експертног система за професионалну селекцију „Total Assessment“. Након овог круга биће изабрано 100 полазника, а уколико пилот пројекат буде успешан, обуке ће бити организоване за додатних 900 полазника до краја 2017. године. Одабрани полазници ће похађати програме за обуку за програмере почетнике којима постоји потреба на нашем тржишту и читав програм преквалификације, креиран је тако да сви кандидати брзо нађу посао. Један од основних критерујума за оцену успешности пилот фазе преквалификација је управо брзина запошљавања ових 100 кандидата.
Од 200 кандидата који су ушли у други круг селекције, њих око 40% су жене, око 62% их је незапослено, а 60% их је старости од 25 до 36 година. Када је реч о нивоу образовања, 53% кандидата има завршене основне или мастер студије, а 47% средњу или вишу школу.
Структура занимања кандидата била је врло разнолика, па је први круг селекције прошло неколико радника у угоститељским објектима, али и један војни пилот и један кројач. Кандидати нису морали да поседују било каква ИТ знања или претходно искуство у раду у ИТ сектору и на тесту су провераване способности и склоности кандидата које су погодне за рад у ИТ сектору. Мерено је просторно резоновање, дедуктивне, индуктивне и нумеричке способности, као и професионално интересовање, радни стилови и етика, односно радне вредности.
Тестирање и рангирање спровела је компанија Total Assessment, а након детаљне евалуације, ранг листа свих кандидата који су учествовали у тестирању објављена је јуче по подне, на веб-страници https://www.itobuke.rs/lista-kandidata/, на коме се налазе свеинформације о процесу ИТ преквалификација. У циљу заштите података о личности, објављени су само иницијали кандидата и заштитна шифра коју су добили приликом пријављивања, а уношењем шифре у поље за претрагу кандидати могу проверити како су рангирани након тестирања.
Програм преквалификација покренут је на предлог Министарског савета за ИТ којим председава министарка Ана Брнабић, како би се надоместила потреба за ИТ јуниорима на тржишту. У истраживању које су у јануару спровели Министарство државне управе и локалне самоуправе и Инфостуд, учествовало је чак 118 ИТ компанија, а програм преквалификација креиран је на основу резултата истраживања. Ове компаније запошљавају око 4.500 људи у Србији, односно око 20 одсто од укупног броја запослених у ИТ сектору у Србији, а прошле године су запослиле 700 програмера почетника. Ове године планирају да запосле чак 961 програмера почетника.