Одговорност управе према грађанима и унутар самог система неизоставан елемент ефикасне и добре управе

„Одговорност управе према грађанима и унутар самог система неизоставан је елемент ефикасне и добре управе каквој тежимо. Због тога је управо унапређење нивоа одговорности, заједно са јачањем транспарентности на свим нивоима власти, један од посебних циљева недавно донете Стратегије реформе јавне управе у Србији за наредни десетогодишњи период“, поручила је државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе Маја Мачужић Пузић на панелу „Зашто је транспарентност битна за добру управу у Србији“, у оквиру Прве пленарне седнице Заједничке иницијативе Светске банке за транспарентност и одговорност у РС.

Она је истакла да ће током првих пет година спровођења Стратегије, разрађених кроз пратећи Акциони план, фокус бити на стварању одговарајућег окружења и неопходних предуслова за остваривање значајног напретка у овој области.

Према њеним речима, од 2015. године институције у Републици Србији отварају податке који су у њиховом поседу, а успостављен је и Портал отворених података на коме се налазе подаци јавних институција, чиме су стављени на располагање грађанима, приватном и невладином сектору, као и свим заинтересованим појединцима који желе да црпе информације из овог извора. Такође, Мачужић Пузић указала је на пример добре праксе када је у питању оваква сарадња, имајући у виду да се грађански водич кроз буџет Републике Србије објављује сваке године, а да све више јединица локалне самоуправе примењује овакву праксу, док поједине и укључују своје грађане у одлучивање о локалним буџетима.

Како је навела, неки од ових резултата остварени су у оквиру иницијативе Партнерство за отворену управу, у којој Србија учествује још од 2012. године, а кроз коју држава и цивилни сектор заједно раде на унапређењу транспарентности, одговорности и учешћа јавности у доношењу одлука.

Говорећи о актуелним корацима које је Министарство предузело у оквиру својих надлежности, а у циљу јачања одговорности у јавној управи, Мачужић Пузић указала је на припрему и усвајање Закона о изменама и допунама Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја. Како је навела, овим законим ће се, између осталог, унапредити остваривање права јавности на приступ информацијама од јавног значаја у Србији, чиме се унапређује ниво транспарентности органа јавне управе, али и подстиче њихова већа одговорност према грађанима.

„Координацијом целокупног процеса реформе јавне управе и доношењем важних закона за унапређење транспарентности и одговорности рада јавне управе у Србији, наше Министарство начинило је важне почетне кораке у правцу даљег системског развоја у овој области. Пред нама је још изазова о којима смо спремни да разговарамо како бисмо нашли заједничка решења за њихово успешно превазилажење, али свакако мислим да смо направили значајан помак у односу на претходне године“, закључила је Мачужић Пузић.

Светска банка је у јануару 2020. године, заједно са својим локалним партнерима, успоставила Заједничку иницијативу за транспарентност и одговорност у Србији са циљем успостављања платформе за дијалог јавног, цивилног и пословног сектора. Циљ данашње седнице је информисање шире групе партнера и заинтересованих страна о мисији Иницијативе и оснаживање јавне посвећености главних актера.

Фото галерија

 



Skip to content