Одложена седница Савета за националне мањине

Седница Савета за националне мањине РС која је била заказана за данас, одложена је иако је седници од 28 присуствовало 26 чланова савета.

Приликом усвајања дневног реда испред Координације националних савета  председник Националног савета бошњачке националне мањине Сулејман Угљанин, затражио је да се са дневног реда седнице скину три тачке дневног реда које се односе на Извештај о Акционом плану за остваривање права националних мањина, Нацрт закона о изменама и допунама Закона  о заштити  права и слобода националних мањина и Предлог приоритетне области финансирања за 2017. годину из Буџетског фонда за националне мањине.

Министарка Ана Брнабић, председавајућа Савета, тражила је да се по Пословнику чланови Савета о томе изјасне истичући да су ово три кључне теме о правима националних мањина у Србији и да није јасно због чега национални савети о њима не желе да дискутују, тим пре што су сви учесници могли да утичу на дневни ред јер им је достављен недељу дана пре одржавања седнице. За дневни ред гласали су председници националних савета бугарске, буњевачке, ромске, црногорске и египатске мањине, као и сви представници Владе коју су представљали министарка правде Нела Кубуровић и државни секретари у Министарству просвете, Министарству културе и информисања, представник Министарства  спољних псолова, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама и директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић. Седници је присуствовао и Владимир Божовић, саветник у кабинету Председника Владе.

Како већина председника националних савета није гласала за предложени дневни ред седница Савета за националне мањине је одложена.

Седницу је обележило непримерено обраћање председника албанског националног савета,  Јонуза Муслијуа министарки Брнабић. Муслију је претећим тоном, уз подизање прста, рекао да се „овде уводи диктатура“,  на шта је министарка подсетила да се спровођење закона у Србији не може називати диктатуром и да је АП усвојен те да измене АП нису тема, већ његово спровођење.

У припреми АП учествовали су представници свих Националних савета националних мањина, као и представници ОЕБС-а и Савета Европе. Овај АП усвојен је 3. марта 2016. године.



Skip to content