Државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе Чедомир Ракић учествовао је на седници Заједничког консултативног одбора Комитета региона ЕУ и Републике Србије, на којој се разговарало о одрживом опоравку од кризе изазване пандемијом Ковид 19 и улози локалних самоуправа у процесу приступања Србије ЕУ.
Ово је први састанак Одбора који се одржава након годину дана паузе изазване пандемијом Ковид 19 и на коме су договорене смернице за рад овог тела у наредних пет година, али и размотрени ефекти које је пандемија изазвала на регионалном и локалном нивоу.
Државни секретар Ракић изразио је пуну посвећеност Министарства раду Заједничког консултативног одбора Комитета региона ЕУ и Републике Србије, имајући у виду да је процес европских интеграција спољнополитички приоритет Србије, а реформа јавне управе један од стубова процеса европских интеграција, али и приоритета рада Министарства у овом мандату.
„Заједнички задатак Одбора, али и Министарства државне управе и локалне самоуправе је да се помогне у промовисању дијалога и сарадње између локалних и регионалних власти ЕУ и Србије, што је уједно и припрема за учешће наших локалних и регионалних власти у раду Комитета региона ЕУ након ступања у чланство Европске уније“, поручио је Ракић.
Говорећи у сесији седнице која је била посвећена одрживом опоравку од кризе изазване пандемојом Ковид 19, Ракић је подсетио на поруке коју су чланови Одбора послали са састанка одржаног у новембру 2019. године, када је указано на важност реформе у области еУправе и дигитализације, која се показала као важна и неопходна за функционисање државе и управљање кризом у време избијања пандемије. Он је известио Одбор о корацима које је Србија спроводила одговарајући на кризу изазвану вирусом Ковид 19 и ефектима које су реформе које су до сада спровођене имале на очување живота становништва земље и њену привреду.
„Захваљујући реформама спроведеним претходних година држава је издвојила готово 12,5 одсто БДП-а као директну помоћ грађанима и привреди, са циљем смањења негативних ефеката проузрокованих пандемијом. Поред овога Србија је показала да је један од лидера у свету у процесу вакцинације становништва против вируса Ковид 19, али показала и солидарност и хуманост, што су темељне европске вредности, донирајући опрему и вакцине за суседе из региона, што ће наставити да чини и у будућности“, поручио је Ракић.
Он је навео да је Србија као друштво показала да све реформе које спроводи и које ће тек спроводити немају за циљ само пуко испуњавање критеријума ради приступања ЕУ, већ оне служе грађанима Србије, како би држава постала сервис својих грађана, што је и у складу са недавно усвојеном новом Стратегијом реформе јавне управе, чији мото гласи УПРАВА ПО МЕРИ СВИХ НАС – управа по мери грађана и привреде.
„Не треба заборавити да ни у једном моменту, ниједан сегмент нашег друштва није стао, као и да ниједна категорија становништва није заборављена у овој кризи, посебно оне које су најугроженије. Показали смо да поседујемо, али и примењујемо вредности на којима почива ЕУ и наставићемо даље да реформишемо своје друштво, а посебно своју јавну управу“, закључио је државни секретар Ракић.
Данашњој седници Заједничког консултативног одбора Комитета региона ЕУ и Републике Србије председавали су копредседавајући Франц Шаусбергер, представник Парламента Салцбурга и Драгана Сотировски, градоначелница Ниша, а поред представника српских и европских институција на седници је говорио и Владимир Билчик, известилац Европског парламента за Србију.
Фото галерија