„Подстицањем боље комуникације локалних власти са представницима ромске заједнице, Министарство државне управе и локалне самоуправе ће дати свој допринос унапређењу положаја ове националне мањине у Србији и решавању уочених проблема, уз поштовање особености сваке локалне средине, али и Рома који у њима живе“, поручио је државни секретар МДУЛС Стеван Глигорин, у име министарке Марије Обрадовић, на званичном отварању друге фазе заједничког програма Савета Европе и Европске уније „РОМАКТЕД“.
Он је присутне подсетио на то да је током претходне три године 11 јединица локалне самоуправе, у оквиру прве фазе овог програма, сарађивало са ромским фацилитаторима на решавању конкретних питања и проблема Рома на локалу, са акцентом на обезбеђивање основних животних услова, као и на подршци програмима намењених деци, женама, младима и запошљавању.
„Није нас зауставила ни пандемија вируса Ковид 19. Заједно смо изналазили начине да ромска заједница у Србији не остане ускраћена за информације о вирусу, буде обухваћена процесом имунизације, а радили смо и на подизању свести о важности поштовања епидемиолошких мера у циљу очувања здравља“, истакао је Глигорин, указавши на бројне акције које је МДУЛС спроводило на терену у ромским насељима широм Србије.
„Резултат тих акција је да је, у релативно кратком временском периоду, преко 18 хиљада Рома пријављено за вакцинацију, а у сарадњи са Црвеним Крстом Србије и донаторима омогућили смо да више од 12 хиљада најугроженијих ромских породица добије хигијенске породичне пакете. Тиме смо показали да држава брине о свим категоријама нашег друштва, те да нико не сме и неће бити заборављен“, навео је Глигорин.
Он је нагласио да ће Министарство остати посвећен партнер ресорном министарству, јединицама локалне самоуправе и ромској заједници у Србији, као и Делегацији Европске уније и Канцеларији Савета Европе у реализацији нове фазе програма „РОМАКТЕД“, у циљу изналажења решења која ће бити одржива и у будућности.