Чланови Социјално-економског савета (СЕС) постигли су договор о спорним члановима у Нацрту закона о платама, на данашњем састанку, којем је присуствовао и председник Владе Републике Србије Александар Вучић. Права запослених у јавном сектору нису умањена овим законом, већ су у неким сегментима и увећана, речено је на конференцији за штампу у Влади Србије након састанка СЕС-а.
Потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички рекла је, да би Влада требало да усвоји Нацрт на првој наредној седници, а одмах након тога, вероватно већ следеће недеље, Предлог закона ће бити упућен у Скупштину Србије.
„Данас је велики дан за социјални дијалог у Србији. Договорили смо се о начину како ћемо у наредном периоду, а највише у наредној години да уредимо однос зарада у јавном сектору који покрива око 500.000 запослених у државној управи, јавним службама и другим органима, али без јавних предузећа. То није био мали задатак“, рекла је Удовички. Према њеним речима, дијалог је у претходним недељама, пре свега, био разјашњавање, како би се обезбедила већа праведност. „То не важи само за плате, већ мора да се уводи ред и у статусу запослених и дефиницији јавних служби“, навела је Удовички додајући да су данашњим дијалогом отклоњене дилеме у формулацијама у четири члана закона. „Два члана су мењана само у нијансама, више је реч о формулацијама, док се суштина није мењала“, рекла је она. Када је реч о регресу и топлом оброку, договорено је, казала је, да се они исказују посебно, а не у коефицијенту, са могућностима буџета у будућности.
„Локалне самоуправе ће и убудуће морати да договарају своје буџете и да уређују основице за плате, и тако се отклања неуставност садашње ситуације где су коефицијенти другачије одређени. Пред нама је велики посао, али посао који обећава јер уводимо ред на начин који обећава“, рекла је Удовички.
Овај закон ће, како је казала, „престати да демистификује зараду“. „Утицаће на то да ћемо престати да се лажемо, замуљавамо и у наредним месецима, тачније за три месеца ћемо уједначити све основице и то знаци да ће морати сви коефицијенти да се прерачунају“ објаснила је Удовички.
Упитана да ли ће закон ући у скупштину на време како не би угрозио добијање кредита од Светске банке за реформу јавног сектора од 75 милиона долара, она је навела да неће. „Закон ће ући у скупштину на време и биће усвојен тако да кредит може да се разматра у датумима које је Светска банка заказала“ рекла је Удовички.