Потпредседница Владе за телевизију N1 о очекивањима у 2015. години

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички гостовала је код Југослава Ћосића у емисији „Пресинг“ на телевизији N1, изневши своје виђење претходне и очекивања за наредну, 2015. годину.

На тему јавног сектора, Удовички је рекла да Србија свакако није “лидер у региону” по броју запослених у јавном сектору. Према њеним речима, у државној управи у Србији ради око 530.000 људи. Када се томе додају запослени у јавним предузећима, та бројка се креће око 780.000. Уколико се, пак, томе додају и људи који раде у предузећима у којима држава има бар мали удео у власништву, може се доћи и до бројке од око 900.000 људи.

“Ако се узима у обзир ово што је шира јавна управа, ми заправо смо ту негде. И то је оно чега морамо да будемо свесни. То је један од разлога што је велики посао пред нама, јер смо скупи у односу на наш домаћи производ. Цена запослености у држави нам је далеко највећа у региону, а број људи није тако велики кад се гледа у односу на становнике. Значи, држава нам није толико велика, него нам је производња мала”, рекла је Удовички.

Цео интервју можете погледати овде:

 

 

Удовички је најавила утврђивање вишка људи у јавном сектору. Она је истакла да се данас, па ни за три месеца, неће централизовано и тачно знато ко и где је вишак, већ ће напротив бити потребна читава година, почевши од марта месеца, да се у четири подсектора обаве функционалне анализе, па да се онда они темељно реорганизују. “Суштина је да детаљно, централизовано знање шта нам је све и где проблем узима пуно времена, и за то смо наследили неспремну државу”, рекла је она.

Удовички је навела да не треба поистовећивати вишак запослених у јавним предузећима са вишком запослених у јавној управи. Презапосленост је, како каже, у јавним предузећима већа, зато што они располажу са другачијом врстом средстава и мора њима другачије да се управља.

Удовички сматра да у службама инспекције сигурно постоји корупција. Проблем инспекцијског надзора је, како каже, парадигматичан, јер ће нам он тачно описати све проблеме и како морају да се решавају, а даће нам и мало осећаја да то не може преко ноћи.

“Вама инспекција када долази, долази да вас ухвати у нечему. То је тај један однос у којем још увек, и то је ја мислим наслеђено из оног времена комунизма где некако држава треба да се заштити од грађанина и од привредника. И инспекција вам долазе ненајављено, са намером да вас ухвате. Овај закон уводи принцип да је циљ да уствари унапредите усаглашавање поступања привредника, грађана са законом. Значи, ако можете да га предупредите, да најавите, да му дате помоћ у томе како да вас сачека што спремнији, то је боље”, објашњава Удовички.

Министарка каже и да ће Законом бити уведена аналитика, где ће се инспекције радити на основу анализе ризика. “Ви морате да направите план и кажете ‘ово су ми најризичнији клијенти’, да тако кажем”, прецизирала је она. Највише се, како каже, радује томе што ће се пребацивање одговорности знатно смањити. “Направићемо координационо тело које ће да прави интегрисани план инспекција око којег ће се окупљати сви представници, и мораће да се око ових ствари договоре”, поручује Удовички.

Кори Удовички очекује и да ће Закон о платним разредима довести до праведнијег односа зарада и до логичнијег односа зарада, а то ће, како каже, бити процес. Нацрт закона се очекује до краја марта, најавила је она.

“Ради се већ дуже времена на каталогизицији радних места. Вама треба да имате каталог сваког радног места, јер више нећемо награђивати некога према стручној спреми. Раде се принципи награђивања. Изаћи ће се у расправу од краја марта, а онда се ради разврставање послова у оне категорије какве ће морати да буду награне. Када будемо имали идеалну расподелу, онда морамо да договоримо процес како до тога да дођемо. Оно чему се некако људи надају, ми не можемо да сада некога подигнемо без да неког спустимо. И има оних који морају да се спусте, али њих је много мање”, рекла је она.

Удовички је рекла и да постоји велики јаз између грађана и државе као сервиса и то је нешто што, према њеним речима, мора да се превазиђе. Она је рекла и да су бројни проблеми наслеђени.

“Имамо проблем да смо наследили недовршене регистре, лошу статистику, недостатак комуникације са инспекцијама,неусклађеност прописа, и ја само могу да кажем да смо управо, ових дана, послали Европској комисији акциони план шта све мора да се уради да отклонимо све те проблеме у наредне две-три године”, казала је она.

Удовички је рекла и да досад имала пуну подршку за спровођење реформи. Према њеним речима, цела жртва са фискалном консолидацијом биће узалудна ако се не направи систем који после може да садржи правила игре.

“Без тог система, без тих правила игре, земља ће да се нађе на истом месту за неку годину. Џабе смо ову жртву поднели, што је уосталом и оно што се десило после Ђинђићеве владе. Огроман је напор уложен и кренуло се у стварање система и онда је у наредних неколико влада то потпуно запуштено и цела је она жртва пропала”, подсетила је она.

Удовички је закључила да верује у ефекте мера фискалне консолидације и додала да су их позитивно оценили и Фискални савет и поједини економисти, а што је најважније ММФ.



Skip to content