Потпредседница Владе Републике Србије и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички отворила је први састанак Посебне радне групе за реформу јавне управе (заједничког тела Европске уније и Србије у оквиру процеса приступања Србије ЕУ). Удовички је представила представницима Европске комисије планове и мере реформе јавне управе, која је најновијом Стратегијом проширења ЕК постављена као један од три основна стуба реформи на путу ка чланству у ЕУ.
„Управо таква поставка стубова реформи представља додатан аргумент у нашим напорима да спроведемо све мере у оквиру реформе јавне управе. Ми морамо створити делотворну државу, професионалну и модерну администрацију, која ће помоћи у напорима Владе да покренемо привреду и целокупан развој наше државе“, рекла је Удовички.
Удовички је истакла да ће се кроз Стратегију реформе јавне управе радити на унапређењу организационе структуре и подсистема, реструктурирању тако да број запослених да одговара задацима и циљевима самих институција, да донесемо уштеде у систему и побољшамо пословно окружења, ревидирамо доношење јавних политикаи побољшамо транспарентност и одговорности рада.
„Такође имамо неколико текућих активности у вези са децентрализацијом, тачније поделом надлежности и одговорности између централне и локалне власти“, рекла је потпредседница и додала да ако се та идеја не спроведе у дело у току следеће године „имаћемо прекомерну бирократију са слабим резултатима“.
Она је истакла да је један од приоритета у оквиру реформе управо развијање каријерног, службеничког система, професионализација и деполитизација кадрова и обавезна обука службеника.
Осврћући се на Закон о управном поступку, Удовички је нагласила да је то важан пропис у Србији, али и да „морамо да се побринемо да имамо веће учешће власништва када се ради о овом закону и да се директниије позабавимо питањима које успоравају процес“.
„Рачунамо на вашу помоћ да своје амбиције преведемо у изводљиве и јасне акционе планове са добро утврђеним приоритетима до краја ове године, посебно јер не желимо да предвидимо грандиозан и неостварив план“, закључила је Удовички.
Жан Ерик Паке, директор Директората за проширење Европске комисије нагласио је да је важно да Посебна група за реформу јавне управе помогне да се стратегија формулише на најбољи начин и истакао задовољство што Министарство државне управе и локалне самоуправе има одличну подршку од свих релеватних актера и изразио уверење да ће реформа јавне управе остати на врху агенде приоритета за Владу Србије. „Стратегија реформе јавне управе је конзистентна са оним како ми видимо ту реформу“, нагласио је Паке.