Представљене Смернице за израду веб презентација органа државне управе и ЈЛС

На данашњем округлом столу, под називом „Правци развоја електронске управе у Србији“, организованом од стране Дирекције за електронску управу Министарства државне управе и локалне самоуправе, у сарадњи са невладиним организацијама представљене су „Смернице за израду веб презентација органа државне управе и јединица локалне самоуправе в5.0“.

Скуп је отворио државни секретар Министарства Жељко Ожеговић, који је истакао да су пред нама озбиљне реформе, као и да је планирано да нова стратегија буде донета до јуна 2015, али ће Министарство настојати да се тај процес убрза, имајући у виду важност доношења оваквог документа. Говорећи о смерницама, Ожеговић је нагласио да су оне фокусиране на практична питања , у циљу координисања е-управе. Изразивши наду да ће све примедбе, сугестије усвојене на Округлом столу бити упућене Влади и постати полазна основа за могуће законско регулисање ове области, државни секретар је такође рекао да су смернице „огромна помоћ онима који желе да унапреде своје веб презентације, а посебно за оне које то нису ни урадиле“. Ожеговић је такође нагласио да се морају охрабрити они који нису ушли у тај процес да што пре почну са тим, као и да у данашње време не може постојати државни орган без веб презентације. Осврнувши се на ранији период када овакве смернице нису ни постојале, он је позвао све државне органе и локалне самоуправе да искористе дате смернице које су, итекако, од помоћи.

Марија Кујачић, начелница Одељења за развој дигиталне агенде искористила је прилику да се захвали како владином, тако и невладином сектору на плодној досадашњој сарадњи. Она је истакла да морамо направити механизам који ће стално подстицати е-управу, као и да је степен развијености постао предност оцењивања ЕУ. „Србија је сврстана у 16 земаља код којих је ова област у успону“, рекла је Кујачићка.

Препоруке су фокусиране на кључне аспекте веб презентација са циљем обезбеђења транспарентности рада органа и пружања јасних, тачних и актуелних информација о активностима и услугама органа државне управе и јединица локалне самоуправе и праћене су Критеријумима за оцењивање. Критеријумима је дефинисана методологија којом се врши оцена усклађености веб презентација у смислу садржаја, услуга, приступачности, доменског имена, језика и писма, графичког решења, навигације, употребљивости и доступности, безбедности и одржавања веб сајтова.

У оквиру округлог стола представљена су „Истраживања о трошковима и уштедама које настају коришћењем централизованих решења за развој еУправе“ и „Истраживање потреба локалних самоуправа и организација цивилног друштва о развоју нових еУслуга“, која су припремили представници невладиних организација, као подршку правцима развоја електронске управе.

На скупу су учествовали представници: Владе Србије, јединица локалне самоуправе, академске заједнице, међународних организација, цивилног друштва, донатора и медија.



Skip to content