Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић и новоименована амбасадорка Швајцарске у Београду Ан Лугон-Мулан отвориле су данас тродневну радионицу „Међуопштинска сарадња – искуства и изазови“ која је посвећена размени искустава и добре праксе између корисника бесповратних средстава из Фонда за међуопштинску сарадњу.
Фонд је основан у оквиру пројекта „Локална самоуправа за 21. век“ који финансира Влада Швајцарске, а кроз њега је од 2019. године до данас подржано 16 пројеката међуопштинске сарадње. Укупна средства која су додељена у ове сврхе износе близу 321.000 швајцарских франака.
Министарка Жарић Ковачевић похвалила је локалне самоуправе које су користиле средства Фонда и захвалила се Влади Швајцарској на финансијској подршци. Она је истакла да градови и општине препознају да је механизам међуопштинске сарадње у духу реформе и трансформације јавне управе у сервис грађана. Додала је да сарадња градова и општина омогућава бржи и бољи одговор на све веће потребе локалних заједница.
„Међуопштинском сарадњом добија се могућност да се превазиђу ситуације у којима се налазе мање општине, које немају довољно капацитета да ефикасно врше неке изворне или поверене послове, попут комуналних или инспекцијских. Оне сада могу да удруже финансијске и људске ресурсе и организују заједничке службе које ће радити у корист грађана“, нагласила је Жарић Ковачевић, и додала да МДУЛС наставља активно да промовише и подржава међуопштинску сарадњу у Србији, те да ће у следећем јавном позиву за расподелу средстава у оквиру Фонда за локал, јединице локалне самоуправе моћи да конкуришу за буџетска средства и са пројектима међуопштинске сарадње. На крају, Жарић Ковачевић је исказала очекивање да ће међуопштинска партнерства у Србији бити све важнија, те да је ово само почетак и подстицај јединицама локалне самоуправе да се удружују.
Амбасадорка Ан Лугон-Мулан истакла је да је дуги низ година Швајцарска подржавала Министарство државне управе и локалне самоуправе и Сталну конференцију градова и општина да унапреди сарадњу између општина.
„Овај приступ који олакшава заједничко пружање услуга доноси рентабилност и удруживање ресурса општина. Данас, око 60% свих локалних самоуправа су започеле неки вид заједничког пружања услуга. Тиме је стечено значајно искуство и потврђено је да је оваква сарадња делотворна и заснована на стварним потребама. Честитам Министарству на њиховој одлуци да наставе са подстицајем ове сарадње у будућности“, изјавила је Лугон-Мулан.
Иначе, у оквиру Фонда за међуопштинску сарадњу до сада су подржани пројекти, односно међуопштинска партнерства којима се: унапређује зоохигијена и комуналне делатности у локалним самоуправама; успоставља заједничка служба правобранилаштва и интерне ревизије; успоставља специфичан сервис намењен слепим и слабовидим особама за приступ информацијама и адекватно збрињавање ове рањиве групе у ванредним ситуацијама; унапређуje водоснабдевање и енергетска ефикасност у јавној расвети; пружа подршка локалном становништву кроз успостављање заједничке канцеларије локалног омбудсмана и унапређује област смањења ризика од природних катастрофа и управљања ванредним ситуацијама.
Данашњем догађају присуствовали су и генерални секретар Сталне конференције градова и општина Никола Тарбук и в.д. помоћника министра Јован Кнежевић.
Тамара Младеновић autor