У Београду је данас, у присуству министра државне управе и локалне самоуправе Бранка Ружића, отворен Информатички приступни центар намењен обукама државних службеника, али и грађана у области информационих и комуникационих технологија, који је финансирала Република Кореја са 250.000 евра.
Ружић је на отварању центра рекао да је Министарство обезбедило простор, а Република Кореја опрему, технологију, знање и обуке које ће, наводи, бити бесплатне.
Каже да је потпуно опремљени центар намењен за обуку радника државне управе у области информационих и комуникационих технологија, али и грађанима, студентима, стартап предузећима, невладиним организацијама и локалним самоуправама.
Центар ће, наводи министар, помоћи да се у Србији успостави одржив модел развоја дигитализације јавне управе.
„За мене као министра је значајно што ће све ово допринети да наши државни органи пружају квалитетније услуге грађанима на транспарентнији и ефикаснији начин, јер знања никад доста, посебно када учимо од оних који су међу најбољима или најбољи“, рекао је Ружић.
Центар је, каже, први опипљив и конкретан резултат Меморандума са директором Националне агенције за информационо друштво Републике Кореје, истичући да су Република Кореја и њена влада значајан партнер Србије већ годинама.
„Отварање центра је и својеврсно признање Кореје Србији за постигнуте резултате у развоју ИТ сектора и економије уопште, пошто се овакви пројекти покрећу тек када држава достигне одређени ниво развоја“, нагласио је Ружић и додао да је Кореја ове године изабрала Србију као једину државу на Балкану у којој ће отворити центар.
Директор Националне агенције за информационо друштво Кореје Бјонг Џо Со рекао је на отварању центра да је информационо-комуникациона политика коју спроводи Влада Србије начинила невероватан напредак, наводећи да је ИТ у Србији сектор са најбржим растом који са шест одсто учествује у БДП-у.
Каже и да Влада Србије прави важне кораке да повећа дигиталну компетенцију државних службеника, грађана, као и младих генерација.
Со је рекао да агенција отвара такве центре у земљама у развоју, те навео да их је до сада отворено 53 у 46 земље света.
Како је навео Со, Србија је у Кореји позната по фудбалу и тенису, а његови фаворити су, каже, Новак Ðоковић и Ана Ивановић.
Ки Чанг Парк из амбасаде Кореје у Србији рекао је да ће центар бити простор у коме ће живети пријатељство Србије и Кореје која је, каже, партнер на путу дигитализације Србије.
„Ово је тек почетак“, рекао је он.
Директор у Министарству науке и информационих технологија Кореје Мунги Че рекао је да Србија има одличан образовни систем који омогућава развој веома добрих ИТ стручњака.
Изразио је уверење да ће центар постати „информационо двориште“ на нивоу Источне и Централне Европе, те да ће се сарадња две државе проширити и на културу и привреду.
Информационо приступни центар простире се на 410 метара квадратних са три опремљене учионице за обуке из области информационо-комуникационих технологија, конференцијске сале и канцеларије за службенике, са најсавременијим рачунарима и опремом.
Едукацију ће спроводити стручњаци, волонтери и консултанти из Републике Кореје и Србије.
Бугарска, Румунија, Молдавија, Украјина и Белорусија су европске земље које су добиле ову врсту помоћи од Кореје у последњих 15 година, а центри су отворени на свим континентима, осим у Северној Америци.