Министар Бранко Ружић поручио је данас на промоцији „Индекса добре управе на локалном нивоу“ да ће тај Индекс пружити увид у напредак у обезбеђивању квалитетнијих услуга за грађане и да треба да буде механизам самопроцене локалних самоуправа.
„Индекс добре управе који данас представљамо биће управо механизам самопроцене локалних самоуправа уз сет конкретних и морам рећи, добро дефинисаних питања који ће у коначном дати објективну слику стања у општинама и градовима, као и конкретне препоруке за унапређење у областима попут ефикасности, одговорности, антикорупције, равноправности и др“, рекао је министар.
Министар је поручио да су добро управљање и функционална јавна управа кључни за стицање већег поверења грађана у рад републичких и локалних органа.
„За стицање већег поверења грађана битно је и да на прави начин спроводимо структурне реформе, да боље креирамо политике, боље управљамо кадровским и финансијским капацитетима и боље контролишемо свој рад“, казао је Ружић.
Додао је да локална самоуправа, као и цела јавна управа, пролазе у последњих неколико година кроз процес темељних и суштинских реформи, те да је промењен систем радних односа и уведен службенички систем, да се успоставља јединствени систем управљања људским ресурсима, уређује нови систем плата.
„Важно је да је јуче на седници Владе прошао закон о изменама и допунама закона о локалној самоуправи и очекујемо да се у другој половини маја месеца и овај закон, заједно са законом о изменама и допунама о државној управи, нађе у скупштинској процедури“, казао је Ружић.
Додао је да се настоји да се увођењем стандардизованих административних поступака и електронске размене података модернизује и олакша рад службеницима. „Све ове промене доводе до квалитативног побољшања не само услуга које се пружају грађанима и за које нас они плаћају, већ и до већег задовољства и мотивисања службеника на свим нивоима“, навео је министар.
Ружић је навео да је представљени Индекс само полазна основа, те да Министарство које предводи планира да у трогодишњем периоду ради на индексу задовољства грађана и да се на тај начин добију упоредни подаци грађана, након чега неће бити могуће правити било какве грешке.
Поред министра, скупу су се обратили и амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман који је истакао да је локална самоуправа веома важна за јачање ефикасности и делотворности јавне управе и генерални секретар Сталне конференције градова и општина Ðорђе Станичић казао је да је главни циљ приступање Србије ЕУ, односно спремност Србије да буде део Уније.