Почела грант шема програма Exchange 5 у области управљања имовином

Свечана церемонија којом је обележен почетак реализације грант шеме Програма Exchange 5 одржана је 22. јануара 2019. године у Београду. Скуп у организацији Министарства државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС), Министарства финансија – Сектора за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније и Сталне конференције градова и општина (СКГО) означио је почетак реализације 18 пројеката укупне вредности 3,5 милиона евра, који ће у 48 локалних самоуправа унапредити процес управљања јавном имовином. Програм финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи МДУЛС у сарадњи са Министарством финансија – Сектором за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (уговорним телом) и СКГО као имплементационим партнером.

Овом приликом Бранко Ружић, министар државне управе и локалне самоуправе рекао је да су општине, градови и њихове партнерске организације успешно прошли селекцију за добијање средства из фондова ЕУ.

„Управљање имовином је област која захтева темељно уређење, јер да би локалне самоуправе на ваљан начин располагале имовином, приходовале од ње или је стављале у функцију задовољења потреба грађана, важно је да знају чиме располажу.“, казао је Ружић.

Он је подсетио да је прошле године усвојен низ прописа који обезбеђују веће учешће јавности у раду локалних власти, јачање капацитете запослених у локалним самоуправама и боље уређује поступак евиденције непокретности у јавној својини и сам поступак управљања имовином општина. Министар је уверен да ће овакви законски темељи и подршка коју добијамо кроз програм Exchange 5 допринети ефикасном управљању имовином, стратешком планирању и програмском буџетирању на локалном нивоу.

Јадранка Јоксимовић, министар за европске интеграције, навела је да Програм Exchange 5 као део међународне развојне помоћи ЕУ представља припрему за укључење Србије у европску кохезиону политику.

„У процесу смо учења како да у земљи применимо европске принципе политичке солидарности, а у том, претприступном тренутку, јако је важно да постоји добра координација између Министарства за европске интеграције, Министарства државне управе и локалне самоуправе и Министарства финансија“, казала је Јоксимовић.

По њеним речима, локалне самоуправе у Србији треба да ојачају своје капацитете за коришћење структурних фондова ЕУ, а у том процесу велику улогу има СКГО.

„Важно је да све јединице локалне самоуправе буду заинтересоване за ове теме јер добар ефекат програма ЕУ може да се оствари само уколико постоји сарадња на свим нивоима власти“, оценила је министар.

 Сем Фабрици, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији рекао је да је улога локалних власти у процесу приступања Србије ЕУ значајна јер се главна интеракција грађана и јавне управе одвија на локалном нивоу.

„Капацитети локалних самоуправа у Србији морају да се ојачају с обзиром на то да више од 60 одсто прописа ЕУ треба да се имплементира на локалном нивоу“, казао је Фабрици. Он је додао да локална самоуправа мора да буде оснажена како би могла да има директне добробити од примене европских тековина.

Славица Савичић, државна секретарка у Министарству финансија подсетила је да су у децембру прошле године усвојене измене и допуне Закона о јавној својини које су, по њеним речима, додатно допринеле јачању и оснаживању капацитета запослених у локалним самоуправама.

„Тим изменама се боље уређује поступак евиденције непокретности у јавној својини, као и сам поступак управљања имовином општина“, рекла је Савичић. Оценила је да управљање имовином треба да буде „рационално, умерено и да има одговарајући правни основ“.

 Марко Јовановић, помоћник министра финансија и шеф Сектора за уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ, овом приликом је рекао да је у пројекте у оквиру грант шеме програма Exchange 5 укључено 48 јединица локалних самоуправа, од којих су 18 грант координатори, а осталих 30 су партнери. Поменути  програм и грант шема део су ИПА 2014, другог по реду програма који се спроводи по децентрализованом систему управљања фондовима ЕУ. Нагласио је да је ЦФЦУ, у сарадњи са релевантним министарствима и институцијама, недавно постигао велики успех при уговарању управо програма ИПА 2014 и то са стопом уговарања од преко 90%, односно више од 59 милиона евра, што указује на велику посвећеност и залагање свих учесника у процесу управљања фондовима и пројектима које финансира Европска унија. 

 Ђорђе Станичић, генерални секретар СКГО казао је да је Стална конференција градова и општина од 2004. партнер ЕУ у пројектима јачања капацитета локалних самоуправа у Србији.

„До сада је у такве пројекте уложено више од 33 милиона евра. Локалне самоуправе су у пројекте који се спроводе у оквиру грант шеме Еxцханге 5 уложиле око 550.000 евра, што је око 16 одсто укупних средстава“, навео је Станичић.

Програм Exchange 5 чини део текућих процеса у оквиру којих Република Србија уз подршку Европске уније улаже напоре да побољша управљање у локалној самоуправи и да унапреди ниво услуга у градовима и општинама у циљу подстицања локалног развоја. Теме Програма Exchange 5 су у функцији локалних реформских процеса и односе се на: подршку ефикасном управљању имовином и подршку у стратешком планирању и програмском буџетирању.

Укупна вредност Програма Exchange 5 из средстава ЕУ је 4,45 милиона евра, а од тога 3 милиона евра чини фонд за реализацију пројеката у оквиру грант шеме за управљање имовином. У оквиру преосталих средстава донације, обезбеђена је експертска подршка локалним самоуправама како у области управљања имовином, тако и у домену програмског и капиталног буџетирања, која се реализује у координацији ресорних министарстава, а посредством СКГО.

 

Више информација о програму Exchange 5

 



Skip to content