Помоћник министра државне управе и локалне самоуправе Марина Дражић, руководилац Сектора за матичне књиге и регистре, оценила је данас да су активности постигнуте у оквиру Споразума о разумевању закљученог пре две године између МДУЛС, Заштитника грађана и УНХЦР-а, на задовољавајућем нивоу и нагласила да је Србија напредовала у борби против апатридије.
Дражић је, на завршном састанку Оперативне групе, објаснила да су активности пре свега биле фокусиране на остваривање права на упис у матичну књигу рођених припадника ромске националне мањине, са посебним акцентом на новорођену децу.
Такође, како је истакла, активности су биле усмерене на координацију и ефикасност свих учесника у процесу уписа у матичну књигу рођених, са акцентом на случајеве рођења детета чија мајка нема лична документа.
„Оперативна група је имала задатак да предлаже мере и активности, као и да пронађе најадекватнија решења потребна за регулисање питања лица која нису уписана у матичне књиге рођених и у том циљу донета је Инструкција за поступање у случајевима рођења детета чији родитељи немају лична документа“, напоменула је Дражић.
Током рада Оперативне групе организована су четири округла стола, како би се здравствени радници који у породилиштима раде на пријави рођења детета, матичари, полицијски службеници, службеници у центрима за социјални рад и пружаоци бесплатне правне помоћи упознали са Инструкцијом и значајем њене примене.
Такође, УНХЦР је публиковао истраживање, које је спровео Cesid 2020. године, чији је основни циљ било прибављање репрезентативних података о раширености апатридије међу популацијом Рома, Ашкалија и Египћана, који живе у неформалним насељима у Србији, а које је представљено јавности у јулу ове године.
„Верујемо да ће све ове активности значајно допринети ефикасности у поступању у овим ситуацијама, јер службеници сада имају инструмент којим се могу руководити у ситуацијама рођења детета чија мајка нема лична докумета. Настављамо да пратимо стање у овој области“, поручила је Дражић.