Стратешка позиција и сремски ручак рецепт за успех

Министарство државне управе и локалне самоуправе наставља промоцију јединица локалне самоуправе широм Србије кроз пројекат „Српска слагалица“ (Serbian Puzzle), у ком градови и општине имају прилику да се представе на недељном нивоу кроз неколико различитих тема (историја, култура, инвестиције, гастрономија…).

Општина Рума стратешки се сместила у сремској равници, на 50 километара од Београда и 35 километара од Новог Сада и Аеродрома “Никола Тесла“, а близина тржишта Хрватске, Босне и Херцеговине, Мађарске и Румуније само су карике у ланцу који такав положај потврђују. Ако се томе дода конкурентна и квалификована радна снага, велики просторни потенцијал и институционална подршка, више је него јасно да озбиљни инвеститори ту имају широм отворена врата за улагања.

Градска кућа, у којој су смештени кабинети челих људи Општине, одише неокласицистичким стилом у којем је саграђена после Првог светског рата, а свако ко у марту сврати у Руму, уживаће у културном животу употпуњеним Арт трема фестом, међународним такмичарским фестивалом академских позоришта, представа студената академија уметности и камерних професионалних пројекта насталих у сарадњи са институцијама културе.

Ипак, познатији од Арт трема феста, писца прве књиге из физике на српском језику и ректора универзитета у Харкову, Румљанина Атанасија Стојковића, па и страних инвестиција по којима је та општина у последње време препознатљива, је – сремачки ручак, који се не може замислити без супе са месом и домаћим резанцима, флекицама или гриз кнедлама. После супе следе ринфлајш, пилећи батаци, свињска ребра печена у сафту, поховане шницле или ћуфте, перкелт, паприкаш, кромпир “у чакшире”, насуво (кромпир с тестом), ћушпајз и тако редом до штрудле, крофни, резанаца с маком, гомбоца, ташака са пекмезом, коха, бундеваре, јабука у шлафроку. Када домаћица изнесе куглоф, ту је и крај ручка.

Да ово није све, уверите се на сајту www.serbianpuzzle.rs



Skip to content