Традиционалним пресецањем врпце у „Улици шљиве“ у Блацу, државни секретар Ђорђе Дабић у име министарке државне управе и локалне самоуправе Јелене Жарић Ковачевић, свечано је отворио 22. привредно-туристичку манифестацију „Дани шљиве“, која ће трајати до 25. августа.
Изражавајући задовољство што има прилику да данас отвари „најлепшу и највеселију улицу у Србији“, државни секретар Дабић је истакао да „Дани шљиве“ нису само туристичка манифестација већ привредна иницијатива која промовише економски потенцијал овог подручја и која јасно указује на то да је пољопривреда једна од основних привредних грана, те да је воћарство укорењено у овом крају и да га треба јачати.
„Идејни творци манифестације јесу управо домаћи произвођачи, прерађивачи, воћари и вредни домаћини који су желели да промовишу свој рад и здраве производе. Шљива је у овом крају доминантно воће и распрострањена је на више од 6.000 хектара“, рекао је државни секретар подсећајући да се у Блацу број стабала шљиве броји милионима, а да је просечни годишњи род око 6.000 вагона.
„Ови подаци општину Блаце сврставају у лидера међу локалним самоуправама по производњи овог воћа. Оно што увек треба истицати то је да би за убрзан развој овог краја требало додатно и још више улагати у прерађивачке капацитете, као и у пласман аутентичних производа од шљиве не само на домаћем него и иностраном тржишту. Влада Србије је посвећена развоју економије, расту бруто домаћег производа и чини све да се извоз и пласман наших производа побољша, а шљива је свакако најаутентичније и најтрадиционалније воће српског села“, навео је Дабић, и додао, да је добра карактеристика овог догађаја то што га локална самоуправа подржава, јер то свакако даје подстицај воћарима да раде.
Након отварања манифестације државни секретар Дабић је у пратњи председника општине Блаце Ивана Бургића обишао бројне штандове, излагаче и њихове производе, а посебно се задржао код штанда општине Блаце.
Раније, током дана, Дабић је обишао општински услужни центар, односно јединствено управно место у чије отварање је Министарство уложило шест милиона динара, а присуствовао је и представљању програма подршке малим и средњим предузећима где је поручио да је циљ ових пакета да се ојача локални економски развој и искористе потенцијали сваког краја и дела Србије. Он је подсетио да у овој години ресорно министарство задужено за привреду спроводи десет програма подршке малим и средњим предузећима кроз које ће Влада Србије пласирати две милијарде динара бесповратних средстава помоћи домаћој привреди, као и да ће се спровести пројекти у вредности од преко четири милијарде динара.