УДОВИЧКИ: ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА ЗА УЗАЈАМНО ПОДСТИЦАЊЕ, НЕ СПУТАВАЊЕ

Потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички рекла је на скупу „Локална самоуправа за будућност – реформе у служби пружања јавних услуга по мери грађана“ да је неопходно разграничити надлежности државе и локалне самоуправе, јер тренутно постоји систем узајамног спутавања уместо узајамног подстицања.

У том контексту, важно је одредити, одакле кренути и утврдити које су то најважније надлежности, у којима мора да се уради разграничавање, додала је Удовички, и објаснила да пребацивање надлежности подразумева и могућност позивањана одговорност, али и неопходност јаче финансијске дисциплине.

 

Увођење принудне управе, појаснила је министарка, локалне самоуправе не виде као казну јер немају новца, а имају дугова. Говорећи о односу државног и локалног нивоа, Удовички је рекла да реорганизација треба да се уради тако да се грађанима пружају најквалитетније услуге, а да се у актуелном наслеђеном систему ради оно што је рађено јуче, и не проналази начин да се сазна оно што је потребно и прилагоди променама.

Као пример, навела је општину Сечањ, која има 11 основних школа са око 800 ђака истакавши да то значи да на 10 ђака дође један директор „што нема смисла“. Државни секретар у Министарству Жељко Ожеговић подвукао је да се мора створити држава по мери грађана и да је зато важна тема каква се одржива локална самоуправа жели, како подићи капацитет и реконструисати оно на чему није рађено протекле три деценије. Иван Бошњак, државни секретар у Министарству је рекао да ће недавно усвојени Закон о општем управном поступку довести до тога да ће бити смањен број долазака грађана у општину што ће умногоме довести до уштеда.

На скупу је представљена и тенденција у реформама локалне самоуправе у земљама Европе које имају за циљ успостављање равнотеже између демократичности и ефикасности. Наглашено је да у тим земљама показано да реформа локалне самоуправе не сме да буде једнократна шок реформа већ добро промишљен логичан след фаза који мора да обезбеди подршку оних коју реформу и треба да спроведу. Најсличнија земља Србији, према том истраживању, јесте Данска.

 

На скупу је утврђено пет закључака – реформе локалне самоуправе су потребне, јер постојећи систем није адекватан, а потребна је и другачија територијална организација. Такође, мора да се утврди степеновање, промене изборног система, као и да децентрализација буде планирана, ефикасна, јефтина и уз напомену да је то дуг процес. Краткорочно, неопходна је боља информисаност грађана, подизање капацитета, нови систем мотивације и казне, као и успостављање система мерења и стандарда локалних услуга.

Овај скуп је први у низу који организује Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са Центром за примењене европске студије, a уз подршку Фондације за отворено друштво у оквиру пројекта тематских стручних скупова на тему “Држава по мери грађана“.



Skip to content