“Без уређења привредног амбијента на нивоу локалних самоуправа неће бити раста ни на нивоу државе“, изјавила је данас потпредседница Владе Србије и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички на скупштини Сталне конференције градова и општина (СКГО) у Београду. „Иза нас је успешна година у једном тешком времену. Заиста није мала ствар да смо успели да окренемо један тежак брод, теретњак српских финансија, са литице ка неким мирнијим водама“, рекла је Удовички.
Потпредседница је истакла да има још пуно посла и још је већи изазов да се те победе направе трајним, да се продубе и прошире и подсетила
да се мора наћи решење за предузећа у реструктурирању, за која је потребно наћи инвеститоре, стратешке партнере како би се она поставила на ноге, и у будућности производила раст, или им у супротном следи затварање. Како је додала, мора се наставити и продубити реструктурирање јавних предузећа и од њих направити мотори подршке привредном расту, уместо што су врло често терет том расту, а промене треба спровести и у јавним услугама, од просвете, социјалне заштите, здравства, до безбедности.
„Локалне власти су затекле врло лошу финансијску ситуацију, велике дугове, неуређени систем, која се захваљујући напорима владе и локалних власти у 2015. години мало поправила и иде на боље. Без уређене власти на локалном нивоу нећемо успети да уредимо ни српску државу, јер она мора да почива на добро уређеним локалним заједницама“, оценила је Удовички. Она је приметила да је на папиру велики део надлежности на властима на локалном нивоу, а да у пракси то није тако, јер се често, када треба да донесу неку одлуку, обраћају републичким органима, министарствима, итд…
Министарка је, такође, рекла да велики економски и креативни потенцијал лежи у локалним самоуправама, али да енергија није усмерена да се тај потенцијал на најбољи могући начин и искористи. Према њеним речима, процес децентрализације је закочио и неће моћи да се унапреди тако што ће послови локалних самоуправа бити пребачени у надлежност републике.
„Ја не кријем да је и Закон о начину одређивања максималног броја запослених још један пример наметања, мешања репуибличких власти у нешто што би требало да је у потпуности ствар уређивања и сувереног рада локалних самоуправа“, казала је Удовички, и додала да је то једно изнуђено решење.
Кори Удовички рекла је да то што је 2015. године на републичком нивоу одређен максимални број запослених за јединице локалне самоуправе је „изнуђено решење“ и да ће 2016. бити последња година са таквим решењима. „Ја не кријем да је Закон о начину одређивању максималног броја запослених за локалне самоуправе још један пример мешања републичке власти у нешто што би требало да је ствар уређивања и сувереног рада локалних самоуправа“, рекла је Кори Удовички на скупштини Сталне конференције градова и општина.
Кори Удовички је најавила да ће током наредне године пронаћи боље решење за локалне самоуправе. „Наредна година, 2016, јесте година која мора да буде последња у којој република одлучује и налази решења за локалне самоуправе. Потребно је да седнемо и отворено разговарамо како би се нашло законско решење и знало ко је одговоран за рад на локалном нивоу у сваком сегменту. Волела бих да је било више консултација у вези нацрта закона о финансирању локалних самоуправа, али је добро што је он стављен на јавну расправу четири месеца пре рока који је договорен са ММФ-ом, а у коме би требало да буде усвојен (закон)“.
Министарка је додала да је циљ био да се поједностави систем прихода, да привреда наилази на мање трошкове код плаћања обавеза, да се створи предвидив привредни амбијент. „Друга намера је била да се финансирање локалних самоуправа унапреди и усклади са праксом која на дужи рок производи више прихода“.
Удовички је навела да циљ није био да кад се неки од прихода укида или смањује да локални буџети губе, већ да се нађу алтернативни инструменти и извори прихода за њихове касе. Уколико буде усвојен у скупштини, закон би требало да ступи на снагу 2017. године. Потредседница владе је подсетила и да се држава обавезала да донесе стратегију децентрализације до средине 2016. године, и верује да се може и мора у сарадњи са СКГО та стратегија и тај процес договорити.
Удовички је у том контексту апеловала на дијалог локалних самоуправа са државом посредством инструмента какав је СКГО, наглашавајући да то мора да буде дијалог „тако да на крају сви имамо више, а не како да неко за себе извуче што више“.