УСАИД и седам самоуправа заједно у борби против корупције

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић присуствовао је данас потписивању споразума Мисије УСАИД у Србији и предстанвика седам локалних самоуправа у области смањења корупције кроз јачање транспарентности, одговорности и учешћа грађана у доношењу одлука.

Обраћајући се на церемонији потписивања споразума Ружић је истакао важност подршке УСАИД унапређењу капацитета локалних самоуправа и додао да је Влада Србије ових година имала „две важне битке“, од којих је једна била да се избори са фискалном консолидацијом, поплавама и другим изазовима, а да су са друге стране покренуте „промене из корена“.

 УСАИД и седам самоуправа заједно у борби против корупције

„Свакако једна од тих промена јесте и реформа наше администрације“, казао је Ружић.

Значајно је да се не посипамо пепелом, каже Ружић и додаје да је потребно схватити да у Србији постоје квалитетни кадрови, али да су проблеми били лоша организација рада, лоше управљање финансијама, лоше управљање кадровима и шума закона која је регулисала више процеса.

„Зато смо велики део посла на пољу реформе јавне управе посветили унапређењу управљања људским ресурсима, стручног усавршавања свих службеника“, казао је Ружић и посебно издвојио рад Националне академије за јавну управу, која је основана прошле године, а већ ове је имала 3.200 полазника.

Према његовим речима, план је да већ од 2020. буде годишње 9.000 полазника Националне академије за јавну управу.

Реформа јавне управе је један од три критеријума којима ћемо се приближити европској будућности Србије, казао је министар и додао да обавезе око приступања су у највећем делу везане за јединице локалних самоуправа, односно да их је више од 70 одсто.

Како је навео, важно је да се поред свих спроведених реформи обезбеди транспарентност и укључивање грађана у доношење политика.

„Припремили смо у овој години измене Закона о државној управи и то је нешто што је значајно са аспекта обавезе да се у консултативни процес у најранијој фази укључе грађани као носиоци суверенитета наше државе“, казао је Ружић.

Истакао је да је за пројекат УСАИД-а веома значајно то што се бави пружањем подршке институцијама које су изузетно важне за транспарентније и одговорније јавне финансије, што је један од најзначајнијих сегмената јавне управе.

Ружић се захвалио УСАИД-у што подржава седам градова и општина, које су данас потписале споразум, у спровођењу реформи и позвао све општине да максимално искористе ту подршку, уложе напор за промене јер, каже, једино на тај начин реформисана администрација може постати професионалан, брз, љубазан и ефикасан сервис грађана и привреде.

Директор Мисије УСАИД-а у Србији Мајк де ла Роса рекао је да се нада ће данас потписано партнерство донети добробит заједницама које су потписале споразум, као и да ће имати добар утицај на транспарентност и повећати одговорност локалне администрације, што ће се, верује, одразити и на националном нивоу.

Он је рекао да ће ове локалне самоуправе захваљујући пројекту да се повежу са грађанима коиј ће се укључити у рад и допринети раду локалних власти-

Де ла Роса је додао да су потребна и независна надзорна тела која морају да имају алате којима могу да проверају одговорност Владе, па су зато у пројекат укључени и Државна ревизорска институција, Агенција за борбу против корупције, што ће допринети развоју основе на којој ће бити изграђена одговорна власт.

„Корупција је нешто што је веома значајно за грађане Србије и смањење корупције је веома важно и витално у процесу приступања ЕУ. Очекујемо да ће локалне власти имати велику улогу у том процесу“, казао је Де ла Роса.

Споразум за четворогодишњи пројекат, за који је УСАИД издвојио 8,5 милиона долара, потписали су градоначелници Шапца, Врања и Сомбора и председници општина Врњачка Бања, Сјеница, Рашка и Димитровград.

Председник Државне ревизорске институције Душко Пејовић рекао је да је пројекат добра прилика да се отклоне неправилности у раду локалних самоуправа и указао да је потребно на локалу имати ефикасан и функционалан систем интерне контроле, којег нема у довољној мери.

Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић, која се обратила у име свих присутних градоначелника и председника општина, захвалила се на подршци УСАИД-а локалним самоуправама.



Skip to content