Министарство државне управе и локалне самоуправе, у сарадњи са Амбасадом Јапана у Републици Србији, организовало је данас у Палати Србија свечану церемонију потписивања донаторских уговора, чија укупна вредност премашује 314 хиљада евра.
Министар државне управе и локалне самоуправе др Александар Мартиновић истакао је да су кроз ПОПОС донације Владе Јапана обезбеђене помоћи за шест локалних самоуправа у Републици Србији, а како је навео, оне ће бити искоришћене за унапређење објеката предшколских установа, комуналних делатности, као и хигијенске заштите лица са душевним обољењима. Изразивши захвалност Јапану и његовим грађанима на досадашњем ангажовању и пруженој подршци, министар Мартиновић је нагласио да је данашњи догађај још један доказ да су билатерални односи Јапана и Србије садржајни, изразито партнерски и у сталном успону. Како је навео, потписани донаторски уговори говоре и у прилог томе да је брига о интересима и потребама грађана, као и брига о даљем развоју локалних самоуправа, највиши приоритет Владе Србије. Додао је и да је подједнако важно да градови и општине препознају МДУЛС као извор снажне подршке и стабилан осолонац, како би се партнерски радило на превазилажењу изазова, изградњи бољих услуга, унапређењу локалног развоја и подизању животног стандарда грађана.
Aмбасадор Јапана у Републици Србији Акирa Имамура изразио је задовољство што присуствује церемонији потписивања за шест нових Пројеката за Основне Потребе Становништва (ПОПОС). Истакао је да Србија и Јапан имају пријатељство дуго преко 140 година, те да се две земље никада нису суздржале да помогну једна другој у тешким временима. Он је напоменуо да се Јапан још увек сећа помоћи коју му је Србија послала 2011. године, када се десио снажан земљотрес и тсунами, те указао на то да је 1. јануара ове године Јапан задесио још један снажан земљотрес, који је однео преко 200 живота. Како је рекао, председник Србије Александар Вучић је и овом приликом понудио правовремену помоћ народу Јапана. Он је додао и да Влада Јапана подржава развојне стратегије Републике Србије, а поготово кроз Пројекте за Основне Потребе Становништва (ПОПОС). Указао је на то да ова грант шема има за циљ да подржи грађане Србије, пружајући им неопходна средства и услуге за свакодневни живот, те да је од 1999. године до сада кроз ПОПОС донирано преко 16 милиона евра. Амбасадор је нагласио да су данашњи уговори потписани за још шест нових пројеката, у вредности више од 314 хиљада евра, те изразио наду да ће ови пројекти значајно допринети побољшању животних стандарда у свих шест општина и да ће људима обезбедити лагоднији и сигурнији живот.
Државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Драган Стевановић захвалио је амбасадору Имамури и јапанској влади на вредној донацији, истичући да је Јапан у последње две и по деценије определио више од пола милијарде евра за помоћ бројним корисницима у Србији. Он је нагласио да готово да нема општине у Србији којој Влада Јапана није помогла, што, како је навео, најбоље говори о изузетним односима две земље и два народа. Према његовим речима, возило за одржавање канализационе мреже намењено Сврљигу, мини багер за Владимирце, као и цистерна за пијаћу воду и чишћење за Бољевац ће у значајној мери помоћи овим општинама да унапреде своје комуналне услуге. Стевановић је додао да на овај начин целокупна Влада Србије показује подједнаку посвећеност великим инфраструктурним и финансијски мањим пројектима који доприносе бољем квалитету живота грађана у њиховим срединама, те навео да ће сарадња са јапанским партнерима и пријатељима бити настављена.
Државна секретарка у Министарству просвете Анамарија Вичек изразила је захвалност према Влади Јапана на томе што је препознала важност улагања у систем предшколског васпитања и образовања, те указала да ће на овај начин деца добити још боље услове за рад и боравак у вртићима. Како је навела, унапређивање доступности, квалитета и праведности предшколског васпитања и образовања, један је од стратешких приоритета Владе Републике Србије и Министарства просвете.
Помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Барошевић поручила је да не чуди то што је Јапан традиционални донатор Србији, имајући у виду да билатералне односе двеју земаља, традиције дуге скоро век и по, карактерише пријатељство и обострани интерес да се међусобна сарадња и политички дијалог интензивирају. Подсетила је и на то да је на Видовдан 2022. године председник Републике Србије Александар Вучић одликовао премијера Шинзо Абеа орденом Републике Србије на ленти, због очувања пријатељских односа и побољшања сарадње две земље, те истакла да је управо на иницијативу председника Вучића и премијера Абеа успостављена сарадња која је нашој земљи донела велики економски напредак, значајне пројекте и велике инвестиције. Барошевић је додала да је Јапан небројано пута показао своје пријатељство према Србији и добру вољу посебно према оним категоријама нашег друштва са којима она свакодневно ради и сарађује и којима је подршка државног врха потребнија, а то су, како је навела, особе са инвалидитетом и установе социјалне заштите.
Донаторске уговоре потписао је амбасадор Јапана у Републици Србији Акира Имамура са директорком ПУ „Радост“ Врњачка Бања Драганом Хаџи-Ристић, директорком ПУ „Црвенкапа“ Мали Зворник Јеленом Николић, директором ЈКП „Услуга“ Бољевац Зораном Конићем, директором ЈКСП Сврљиг Јованом Ђорђевићем, в.д. директора ЈКП „Извор“ Владимирци Небојшом Радовићем и директорком Дома за душевно оболела лица „1.Октобар“ Пландиште Изабелом Јовановић. Догађају је присуствовао и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Лав Пајкић, као и председници поменутих општина за које су обезбеђене донације.
Фото галерија – извор Фото Бета / Милан Обрадовић